Cím: 4024 Debrecen, Piac u. 54.
Megyei értékek

Gomolya

Gomolya, gömölye: a juhfeldolgozás során nyert cipó vagy gömb alakú édes sajt. A beoltott tej túróját gomolyanyomó ruhával összefogják, a túróból a savót nagy ruhán keresztül kinyomkodják, majd a négy sarkán összekötött kendővel gerendába akasztva a maradék kicsepeg belőle. A cipó alakú 2-3 kg nagyságú sajtot a pásztorkunyhó eresze alatti polcon vagy az előtt álló gomolya szárítón 4-5 napig szikkasztják. A gomolyát frissen vagy tartósítva, juhtúrónak feldolgozva fogyasztják. A szó mély hangú változata inkább az Alföldön járatos. Gömbölyű csomó jelentésben tükörszava a környező szláv nyelvekben is előfordul, a magyarba ezek valamelyikéből, talán délszláv közvetítéssel került át Balogh István (Forrás: Magyar néprajzi lexikon. Főszerkesztő: Ortutay Gyula. 2. kötet F-Ka. Budapest, Akadémia, 1979. 294.p.)

A falusi parasztság önellátó gazdálkodásában az állattartás fontos szerepet játszott. Hússal, tejtermékkel látta el a paraszti gazdaságot. A földművelésben igavonóként használták. Az állat feldolgozása során szinte mindent hasznosítottak, a ruházkodásban is alapanyagként szolgált.

Az állatok őrzése, legeltetése, ellátása a legelőn a pásztorok feladata volt. A nagyobb nyájakat őrző pásztorok vezetője a számadó, ennek helyettese az öregbojtár, utána a bojtárok következtek. Mivel az év legnagyobb részét szabadban töltötték, a falu közösségétől némiképp elkülönülve, sajátos életformájuk alakult ki. Sokkal önállóbbak, mivel önellátására szorulnak, találékonyabbak. Használati tárgyaik, hangszereik, dalaik, táncaik meséik tükrözik kreativitásukat, öntudatos egyéniségüket, a természettel való együttélésüket. Jellegzetes szokások, hiedelmek alakultak ki közöttük.

A szarvasmarhatartó Alföldön a magyar parasztság körében nem volt olyan jelentős, kevésbé volt ismert juhtej feldolgozása, mint a kárpáti területeken. A középhegységekben, Alföldtől északra és keletre elterülő vidéken viszont élénk juhtenyésztés folyt.

A pásztortársadalomról

9-14. század

honfoglalás idején már juhtartók voltak a magyarok. Őseink juhtartását igazolja, hogy az ázsiai népek a legrégibb idők óta juhtartó népek voltak. A juh volt ugyanis az a háziállat, amely maradéktalanul kielégítette a nomád népek legelemibb szükségleteit (tej, hús, faggyú, bőr, prémek, gyapjú stb.), és kísérni tudta őket vándorlásaikban. Nagyobb számú juhállomány és aránylag fejlett juhtartás nélkül a honfoglalók akkori életmódja elképzelhetetlen.

szarvasmarha tartás a honfoglalás után a gazdálkodás fejlődésével együtt az akkori állattartás egyik legjelentősebb ágazatává vált. A tatárjárás mind a szarvasmarha-, mind a kecske- és juhállományt sújtotta. A juhtartás fejlődését a honfoglalástól kezdve az állatfaj sokoldalú hasznosítása (tej, hús, gyapjú stb.) tette lehetővé.

A szarvasmarha és juhtenyésztés alapjait a 18-19. századig a pásztorok rakták le. Ösztönösen, tapasztalati úton alakították ki a magyar szürke szarvasmarha és a racka juh fajtát. Így elmondható, hogy az avatott kéz nemcsak az állattartás, hanem az állattenyésztés sikerének is legfőbb záloga.

A pásztortársadalomban fönnáll egy belső tagozódás.

 

·       gulyás – azaz marhapásztor, a gulya őrzője

·       csikós – „lópásztor”, a ménes legeltetője, őrzője

·       juhász – juhpásztor, a juhnyáj őrzője

·   kondáskanász – disznópásztor, a konda vagy falka őrzője - előbbi minden este hazahajtotta, utóbbi kint teleltette a disznókat, azaz ridegen tartotta

·       csordás és a csürhés – az istállóban tartott, csak napközben kihajtott négylábú állatok őrzője.

 Szabad emberek voltak régen a pásztorok. Egész évben övék volt a legelő, a rét, a puszta. Széltében-hosszában bejárták a határt, állataiknak mindig a legzöldebb füvet, a legfrissebb legelőt keresték. Hadd hízzon a jószág! A vadállatok és a nyájrabló betyárok ellen nemcsak késsel, hanem a középkor óta viselt vas fokossal, másutt kanászbaltával védekeztek, a csikósok pedig a szíjak végén ólmozott ostoraikkal.

Hogyan kapcsolódik a hajdúsághoz a gomolya készítés hagyománya? Egy kis történelmi hátteret szeretnék bemutatni.

A hajdúk a Közép-Tiszántúlon élő népcsoport.  A hajdú szó a 16. sz. elején még ’barompásztor, tehénpásztor’ jelentésben élt. Fegyveres hajdúk védték a feudális magáncsapatoktól és a portyázó törököktől a 16. sz.-i Magyarország fontos kiviteli cikkét, az osztrák, bajor és Észak-itáliai városok piacaira lábon hajtott szarvasmarhát. Harcoltak a Dózsa féle parasztháborúban. Marhapásztorkodás helyett zsoldos katonai szolgálatot teljesítettek. Portyáztak, fosztogattak. A hajdúk hivatásos katonai renddé alakulása a tizenöt éves háborúban (1591–1606) fejeződött be. Bocskai István nemcsak katonáivá fogadta, hanem le is telepítette őket (több mint 9000 vitézt) saját birtokaira: szerződésük szerint háború idején katonáskodtak, ennek fejében közösen nemesi szabadságot kaptak, és mentesültek mindennemű földesúri szolgáltatás alól. Az „öreg hajdúvárosok” lakóinak sikerült többszöri birtokcserével megőriznie kiváltságait: Hajdúszoboszló, Hajdúböszörmény, Hajdúnánás, Hajdúdorog, Hajdúhadház, Polgár és Vámospércs. A hajdúvárosok elsősorban mezőgazdasággal és állattenyésztéssel foglalkoztak. Hajdúdorog és környékén nagyon jó szántóföld található, mely a növénytermesztésnek biztos táptalaja volt régen és napjainkban is. A legelőkön marhákat, juhokat legeltettek. Az állatok minden részét feldolgozták.

A családnevekben, melyek apáról gyermekre öröklődnek, vagyis a leszármazást jelölik, Hajdúdorogon megjelennek azok a nevek, melyek az állattenyésztéshez, mezőgazdasági munkához és a hozzájuk kapcsolódó egyéb mesterségekhez kapcsolódnak. Néhány családnevet szeretnék felsorolni, melyek mai napig megtalálhatóak a településen: Juhász, Kondás, Pásztor, Csikós, Birkás, Juhos. A Jeles (földművelésben elsőrendű), Arató, Szántó, Szekeres, Kapás, Kovács, Kerékgyártó, Szűcs, Molnár, Szabó, Mészáros, Molnár, Béres, Bodnár.

 A juhtejfeldolgozás vázlata: az oltó használata a juhtejfeldolgozáshoz kötődik. A beoltott alvadékból kiszűrik a kicsapódó anyagot, ebből készül a gomolya. Ezt vagy így fogyasztják, vagy tovább érlelve és feldolgozva értékesebb sajtokat, illetve juhtúrót készítenek belőle. Az áttetsző, zsíros savót vagy végterméknek tekintik, az Alföldön a fiatalabb sertéseknek adják, vagy tovább feldolgozzák. Felforralása után savanyúbb túró csapódik ki belőle, amelyet levével kanalazva fogyasztanak el (zsendice, orda) illetőleg a túróját kiszűrik és egy másik sajtféleséget csinálnak belőle. A tejből vagy annak feldolgozott termékeiből való részesedést csak a közös falusi juhnyájak esetén kellett szervezni. A Tiszántúlon sok helyütt vagy nem voltak közös nyájak, vagy pedig az elosztás a tulajdonosok juhainak darabszáma szerint történt. A juhok fejését a Tiszántúlon ebben az időpontban végezték:

·       május 1: Zsófia-nap körül (május 10-15.)

·       pünkösd táján (május végén, június elején).

 A juhokat naponta egyszer, kétszer vagy háromszor fejték. Reggel korán, a legeltetés megkezdése előtt, délben és estefelé. Ahány fejés, annyi feldolgozás vagy többszöri fejés és egy feldolgozás volt a jellemző.

 Legfontosabb fejőedények: rocska, geleta, gejta, galáta, gajáta, sajtár, zsétár, zsajtár, vödör, vidör, kanna, cseber stb. A mi vidékünkön (Tiszántúl) a juhász vagy egy - két nagybojtár fejt, de a tejfeldolgozást a számadó juhász végezte, néha a szálláson lévő feleségek is besegítettek. A pásztorszálláson dolgozták fel gomolyának. A magyar juhfeldolgozók gyakorlatában a napjainkig használatos – borjú, bárány, kecskegida, sertés és házinyúl gyomrából – oltó házilag készül. A kifejt juhtejet nagy cseréptálakba szűrték, majd még testmelegen beoltották, a szükséges mennyiségű oltót beleöntötték. A beoltás után a tejet jól megkavarták, majd letakarva aludni hagyták. A további feldolgozás előtt a megalvadt tejet speciális törővel vagy nagy fakanállal jól megtörték. Sajtruhába öntötték, majd a benne levő savót speciális eszközön, sajtnyomó asztalon, gomolyanyomó asztalon kinyomkodják, gömbölyűre formázzák, majd kiakasztják csepegni, de előtte szorosan rászorították és rákötötték a sajtruhát. A gomolyáról, miután a savó kicsepegett, a sajtruhát levették, és polcon, sajtházban raktározták. Itt érlelték, mielőtt elszállították volna.

A gomolya azonban készülhet tehén és kecsketejből is. Lehet natúr és füstölt. Formatartó, röglyukas, zsíros, friss sajt, gazdag röglyukassága ellenére jól szeletelhető, látványos megjelenésű, friss sajtkülönlegesség.

 A gomolya cipó formájú (a nevét is innen kapta), sózott, röglyukas, friss sajt. Tömege kb. 3 kg, külseje sima, de felismerhető rajta a csurgatóforma (vászon, műanyag szövet) rajzolata, kissé nedves tapintású. A sajttészta egyenletesen csontfehér, metszésfelülete gazdagon röglyukas, állománya sima, néha enyhén fénylő, rugalmas, jól szeletelhető, formatartó, kissé rágós. Szaga és íze üdén friss, tejsavas, aromás, kellemesen sós. Szárazanyag-tartalma 50-56%, szárazanyagra vonatkoztatott zsírtartalma 45-47%, konyhasótartalma 1,6%. Amíg régebben a nyers juhtej, a XX. század első felében pedig a nyers vegyes tej volt jellemzően az alapanyaga, ma főleg iparilag a Tiszántúlon pasztőrözött tehéntejből gyártják.

A juhtejből készült gomolya a XVI-XVII. században már egész Magyarországon közönséges piaci termék, valamint a pásztorok adózásának forrása is volt. Bizonyos, hogy a XVI-XVII. században a források még elsősorban juhsajtról szólnak, ritkább a tehéntej egyfajta konzerválásáról.

A XIX-XX. században már általánosan elterjedt a sajt készítése a parasztok kisebb magán juhászataiban éppen úgy, mint a tehéntejet feldolgozó gazdaságokban, és elfogadott mindkettőnek a gomolya elnevezése is. Észak-Magyarországon az egy-két napos, friss termék neve a parasztoknál gomolya, a juhászoknál édes sajt. Nagyobb mennyiségű tejnél egy fejés, máskor általában két fejés tejét dolgozták fel egyszerre. A meglangyosított tejhez oltót kevertek (50 literhez 1/4 liternyi, vízben áztatott oltóanyagot), majd egy órát állni hagyták. Ennek leteltével egy vagy több alkalommal megtörték, hogy a savó váljék ki belőle, és laza szövésű szűrőruhán átöntötték. A ruha mérete meghatározta a sajt mennyiségét is. Hagyták lecsöpögni, majd sajtszárító asztalon szikkasztották, vagy sajtpréssel nyomták ki a még benne levő savót. Önmagában vagy magyaros túrókészítmények (juhtúró, gomolyatúró, csípős túró, liptói túró) alapanyagaként fogyasztjuk.

A tejet a szokásos eszközökben (üst, kád, tank) tejoltóval édesen alvasztják. Az érlelő flóra nyers tejnél a vadflóra, pasztőrözött tejnél a vajkultúra, a tejoltó mellett. A rögökre aprított (felvágott) alvadékról elsőként részlegesen, majd a megfelelő alvadék kidolgozás (keverés, utómelegítés) után teljesen leengedik a savót. Ezt követően a savó nélküli alvadéktömeget levegőn átforgatva megfázatják, sózzák, és vászonruhában végleges formára csurgatják. A friss vagy néhány napig érlelt gomolya átlátszó celofánban vagy műanyag fóliában jut el a boltokon keresztül a fogyasztókhoz. Ma is döntően azokon a területeken lévő, közepes nagyságú és kisebb sajtüzemek állítják elő, ahonnan a gomolya származik. Regionális termelése ellenére forgalmazása országos. A termelés az utóbbi években fokozatosan nő, napjainkban mintegy 500 tonna/év körüli.

 A gomolyakészítés menete

  1 liter tejből kb. 10-15 dkg sajt nyerhető. Szükséges még egy konyhai hőmérő és oltóanyag (fermentációs eljárással készült, kimozinalapúra). Utóbbit állat­tenyésztési szaküzletekben, állatpatikákban szerezhetjük be. A legtöbb juhász házilag készítette a tejoltót. Disznóvágáskor a belet meg kell erjeszteni, az abban lévő gombák elszaporodásával készült a juhtejoltó.

1. Szűrés és melegítés

Elsőként a tejet minden esetben átszűrjük – ehhez használhatunk például egy darab gézt –, majd felmelegítjük pontosan 32 C- fokosra.

      2. Oltás

A felmelegített tejhez hozzáadjuk az oltóanyagot – öt literhez 1 ml-t –, amelyet például gyógyszertárban kapható fecskendővel könnyen kimérhetünk. Oltás után kb. 30 percig állni hagyjuk a tejet, amíg eléri a teljes gél (alvadási) állagot, és elválik az edény falától.

3. Darabolás és aprítás

Az alvadékot – lehetőleg fából készült késsel – 2x2 vagy 4x4 centis kockákra vágjuk, és megvárjuk, amíg kiserken köztük a savó (kb. 3-5 perc). Ezután normál habverővel megtörjük az alvadékot, először csak finoman, majd kétszer-háromszor alaposan átkeverjük, amíg bab vagy borsó nagyságúak lesznek a darabok.

4. Szétválasztás

A savót egy nagyobb szűrő és egy bögre segítségével, amennyire tudjuk, eltávolítjuk. Erre kb. 30 percünk van, mert utána már nem áll össze az alvadék, és nem lesz egységes felszínű a sajt.

5. Fűszerezés és sózás

Az edényben visszamaradt tejfehérjét végül ízlés szerint sóval, friss fűszerrel, hagymával, magvakkal stb. ízesíthetjük. Sózáshoz mindenképpen jódmentes só használata javasolt, a szárított fűszereket pedig érdemes az első adag leszedett savóba beáztatni, megpuhítani, mielőtt a sajthoz kevernénk.

6. Formázás és szikkasztás

Végül az ízesített vagy a natúr tejfehérjét szűrőbe tesszük, vagy gézbe csomagolva felfüggesztjük a mosogató fölé, hogy a maradék savó is távozni tudjon. Amíg csöpög, néhányszor megforgatjuk, hogy a sajt tömörebbé ­váljon. Négy-ötnapi érlelés után lesz kész a sajt, de mindennap új, tiszta kendőbe kell kötni, mert a vászon beleragad a sajt bőrébe, összeáll vele, leszaggatja a külső, hamarabb megkeményedő réteget. Ha már a sajt kemény, lehet fogyasztani. Sokáig eláll, ha kivéve a vászonkendőből tiszta deszkán, napos helyen tartjuk.

Az egészen érett sajtból készül a juhtúró úgy, hogy a sajtot lereszelik, összegyúrják sóval, cserépedénybe, nagy uborkásüvegbe teszik, vagy fahordóba összedöngölik, hogy levegő ne maradjon közte. Az edényt lekötözik, hűvös helyen tartják, és érlelik. Télen fogyasztják, galuskára teszik, vagy puliszkával készítik el. Városunkban is kedvelt étel az, ami juhtúróval készül.

A juhtúrós galuska: a tésztát kifőzzük, leszűrjük, melegen összekeverjük a juhtúróval, megsózzuk, szalonna tepertőt teszünk.

Kapros juhtúrós bánika

Hozzávalók:

Tészta:

-        60 dkg liszt

-        20 dkg cukor

-        csipet só

-        1 élesztő

-        kb fél liter tej

-        1 vaníliás cukor

-        1 tojás

Töltelék:

-        60 dkg juhtúró

-        25 dkg túró

-        kapor

-       

Elkészítés:

A tészta hozzávalóiból édes kelt tésztát gyúrunk. Kinyújtás után kb. 12-14 db-ra vágjuk.

 A darabokat a feléig az elkészített töltelékkel megpúpozzuk, majd az üres felét ráhajtjuk és lenyomkodjuk a széleit. Forró olajban mindkét oldalát megsütjük.

A juhtúrós - kapros bánika még ma is kedvelt édesség Hajdúdorogon.

A házilag készített gomolya 5-6 óra után frissen fogyasztható, hűtőben tárolva egészen addig jó, amíg valamilyen kellemetlen íz (keserű, csípős, esetleg avas) nem érződik rajta, illetve amíg ki nem szárad.

 

Zsendice

A gomolyából kicsorgott fehér savót lassú tűzön kifőzzük. Egy félóráig tartjuk a gyenge tűzön. Ekkora a savóban maradt túró kiválik. Lehet dúsítani, ha fővés közben a savóba egy-két pohár juhtejre öntünk. A levével együtt fogyasztjuk, de egy kicsit édesíthetjük cukorral. A fentiekben a juhtejből készült gomolyáról és egyéb termékről esett szó. Azonban nem csak juhtejből készítenek gomolyát, hanem tehéntejből is. Az emberek a szarvasmarhát elsősorban három cél érdekében tenyésztik:

·       húsáért,

·       igaerejéért,

·       tejéért.

 A szarvasmarhatenyésztés-és tartás hazánkban mindig fontos tevékenység volt. Az ország és a mi megyénk nagyon megfelelt a legeltetéshez. Az Alföldön hatalmas mocsaras legelők nagy gulyák tartását tették lehetővé. Eleink a hajdúk, kiváló marhahajcsárok voltak, akik lábon hajtották a jószágokat akár lengyelhonig. Mindent megtettek azért, hogy az állományt eljuttassák a végállomásig. Szembeszálltak az útonállókkal, megvédték a rájuk támadóktól a jószágokat. Az “öreg hajdúvárosokban”, mint korábban említettem, meghatározó a mezőgazdaság és az állattenyésztés volt. Hajdúdorog határában a mai napig legel a gulya, melyre a gulyás vigyáz.  A juhtejből készült gomolya mellett meg kell említenünk a tehéntejből készítetett is.

Elkészítése: disznóöléskor a sertés gyomrának belső falát lehúzták, lefejtették, megmosták, feldarabolták és üvegbe rakva ecetet öntöttek rá. Tartósították. Így készült az ótó, amely a múlt század elejéig még általános volt. A tehéntejből úgy állították elő a gomolyát, hogy langyos tejet ótóval összekeverték, majd fél óráig állni hagyták. Mikor olyan lett, mint a máj, akkor vászonkendőbe töltötték ki, s kicsepegették belőle a savót. A 2-3 napos édesgomolya már fogyasztható.

A gomolya kérgét lehámozták, szétmorzsolták, sóval összegyúrták, kis fadézsába nyomkodták és jól lezárták. Így készült az erőstúró. Mások a sertésgyomor belső falát összedarabolták, rétegesen sóval vegyítve üvegbe rakták és lekötötték. Tavaszig állott, majd a juhok fejésekor bontották fel, alkalmakként előre áztatták langyos vízbe, hogy alkalmas ótót kapjanak. A gomolya savóját felfőzték. A juhtej hasonló melléktermékét zsendicének nevezik. A tehéntejből egy-egy alkalommal nem készülhetett nagyobb mennyiségű gomolya, mert kevés benne a fehérje.

Nagyon fontos az állatok megfelelő takarmányozása, mely befolyásolja a jó minőségű gomolya és egyéb tejtermék előállítását. 

A gomolya felhasználása a magyar konyhában

 Gomolya, a friss sajt

 A gomolyában az a jó, hogy otthoni körülmények között, extra felszerelések nélkül is könnyen, gyorsan elkészíthető. A friss sajtot kedvünk szerint ízesíthetjük, és sokféleképp formázhatjuk. gomolya hosszú évszázadokon át egyet jelentett a juhtejből készített friss sajttal. A beoltott tejből származó alvadékot gomolyanyomó ruha segítségével összefogták, majd fellógatták, és néhány napon keresztül hagyták, hogy az alvadék a saját súlyának nyomása alatt kipréselje magából a felesleges savót és összeálljon. A gomolyát frissen vagy füstölve fogyasztották, illetve felhasználták juhtúrónak. A gomolya juhtejből az igazi, de otthon tehéntejből is készíthetünk friss sajtot. Manapság már tehéntejből is gyakorta készítenek gomolyát, aminek otthoni előállítása egy normálisan felszerelt konyha esetén semmilyen akadályba nem ütközik, hiszen a friss sajt, azaz a gomolya otthoni készítéséhez csupán néhány dologra van szükségünk. Első sorban jó minőségű juh- vagy tehéntejre. Ha nem tudunk házi tejet vásárolni, akkor a bolti választékból a lehető legzsírosabb friss tejet vegyük meg. A sajt elkészítéséhez ezen kívül szükségünk lesz még gomolyanyomó ruhára vagy jó minőségű textil pelenkára, esetleg más, sűrű szövésű anyagra, egy nagy lábasra, egy méretes tésztaszűrőre és természetesen az oltóanyagra, amitől a tejből túró lesz.Friss gomolya - vagy gömölye, ez utóbbi elnevezés utal a szó eredetére, a gömbölyded formára

Ez az oltóanyag a leggyakrabban állati eredetű enzim, ami segít a tej alvadásában, és szétválasztja a fehérjét a savótól. Régen, amikor a tejet még állati gyomorban tárolták, akkor jöttek rá, hogy ezeknek az enzimeknek a hatására szétválik a tej. Később a gyomorból egy-egy darabot beáztattak, majd ezt a levet adták a melegített tejhez. Manapság már előre elkészített, könnyen szállítható és tárolható oltóanyaggal keverik el a tejet a melegítés során, és így érik el azt, hogy az alvadék elváljon a savótól.

Enzim használatakor arra figyeljünk, hogy a megfelelő hőfokú forralatlan tejhez adjuk az oltóanyagot, ami általában 30 és 40 fok közötti hőmérséklet esetében ideális. Ettől bizonyos oltóanyagok eltérhetnek, de a hozzájuk tartozó leírásban szerepel, hogy pontosan mikor kell a tejhez adni. A forralatlan tej oltásához másra nincs is szükség.

 Ha viszont már felforralt tejet szeretnénk ilyen módon – állati eredetű enzimmel - oltani, akkor kálcium-kloridra is szükségünk lesz. A legtöbb esetben ezt az oltóanyaggal együtt be lehet szerezni.

Ha az oltó – állati eredetű vagy a háztartásokban könnyebben használható ecet vagy citrom – jóvoltából különvált a savó és az alvadék, akkor egy késsel nagyobb darabokra kell összevágni az alvadékot és kevergetni, hogy minél több savó távozzon belőle.

A kevergetés azért is fontos, mert ez is hozzásegíti a sajtkészítőt ahhoz, hogy homogénebb, jobb textúrájú sajtot kapjon a folyamat végén.

Az edény tartalmát ezután egy sűrű szövésű ruhával bélelt szitába öntjük. A savót érdemes a szita alatt felfogni, és a továbbiakban felhasználni.

A szövetben felgyűlt alvadékot pedig ebben a fázisban lehet a legkönnyebben sózni, fűszerezni. Ezután hagyjuk alaposan lecsöpögni, és utána rögvest formázhatjuk is a sajtot, amit hűtőben akár egy hétig is tárolhatunk. Arra készüljünk fel, hogy 1 liternyi tejből csupán 10 dkg sajtot kapunk majd. Ha nagyobb adagot készítünk, egyszerre többféle ízesítéssel is készíthetjük a friss sajtot. A sajt sózását mindig csak az alvadék felfogásakor ejtsük meg, mert ha a tejet sózzuk, akkor az nagyrészt el fog veszni a savóval együtt. A sajtokat azonban nem csak sózhatjuk, hanem kedvünk szerint ízesíthetjük is. Az ízesítéshez használhatunk szinte bármilyen fűszert, többek között készíthetünk fokhagymás, lilahagymás, metélőhagymás, medvehagymás, színes borsos, zöldfűszeres sajtokat. Ezen kívül különféle keverékekkel a sajtnak kölcsönözhetünk magyaros jelleget is, vagy készíthetünk mediterrán, esetleg provence-i ízekre hangolt sajtot is.

A sajtok sózásánál arra figyeljünk, hogy a só gátolja a sajt további érését, ezért csak a viszonylag gyorsan elfogyasztásra kerülő friss sajtokat sózzuk a lecsöpögtetés alatt, ha tovább tárolható sajtot szeretnénk készíteni, azt a préselést követően tegyük 20%-os sófürdőbe.

A sajt ízesítésénél nem muszáj az alvadékhoz keverni a fűszereket, készíthetünk olyan sajtot is, amelyet a formázás után hempergetünk meg az előre elkészített fűszerkeverékben.

A sajt ízesítés variációinak sora szinte végtelen. Adhatunk a sajthoz aszalt paradicsomotkapribogyótolajbogyót, darált csonthéjasokat, magokat vagy akár egy kevésbé sós változatban jól helytállhatnak az áztatott aszalt gyümölcsök is. A különféle alapanyagokkal való keverésnél figyeljünk oda, hogy viszonylag kis darabokra metélve adjuk a sajthoz, hogy a sajt szeletelésekor ne okozzon gondot, ne rontsa el a házi remekművünk esztétikáját.

Ha nincs kedvünk otthon gomolyát készíteni, de szívesen ennénk, akkor nézzünk szét a boltok polcaink, mert sok helyütt tartanak ilyen típusú sajtokat is, illetve érdemes körbenézni, körbekérdezni, hogy a lakóhelyünk vagy munkahelyünk környékén nincs-e sajtkészítő, akitől beszerezhetnénk ezeket a sajtokat. A friss sajtokat olívaolajjal és friss kenyérrel tálalhatjuk, és száraz, félszáraz fehérborokat vagy rosét kínálhatunk mellé, de tökéletesen felhasználható különféle fogásokhoz is. A jobban összepréselt, épp ezért keményebb állaggal bíró sajtokat grillezhetjük is. Mivel friss sajtokról beszélünk, ezért javasolt vagy kövön grillezni, vagy a grillrácsra helyezett tálcán, esetleg serpenyőben, mert viszonylag könnyen törhet, morzsálódhat a friss sajt. A grillezett sajtokhoz készíthetünk különféle mártásokat, salátával kiegészítve könnyed nyáresti vacsorát készíthetünk belőle.

 

Kapcsolódó képgaléria

Kapcsolódó dokumentumok

Források

Magyar néprajzi lexikon. Főszerkesztő: Ortutay Gyula. 2. kötet F-Ka. Budapest, Akadémia, 1979. 294.p.)

Magyar néprajz. II.Gazdálkodás. Főszerkesztő: Paládi-Kovács Attila. Szerkesztő: Szilágyi Miklós. Budapest, Akadémia, 2001.738-746 p.

A magyarság tárgyi néprajza. A magyarság néprajzának második kötetet. Írta: Győrffy István, Viski Károly. Budapest, Királyi Magyar Egyetemi Nyomda, Babits-Magyar Amerikai Kiadó, 1991. Hasonmás kiadás 167-172 p.

https://www.blikk.hu/eletmod/hogyan-keszitsunk-gomolyasajtot/8bvsd18

https://ng.hu/kultura/2015/09/08/juhsajtkeszites-csikben/

 https://egycseppbodzas.blogspot.com/2010/02/kecske-gomolya.html

http://magyarparlagikecskeklubb.network.hu/blog/kecske-klub-cikkei/sajtkeszitesrol-bovebben

https://www.mindmegette.hu/gomolya-a-friss-sajt-48512/