RIS4DANU
A projektről
A RIS4DANU (“Fenntartható intelligens szakosodás a Duna makrorégió ipari telephelyeinek újranyitásához”) – a Horizont Európa program által finanszírozott nemeztközi együttműködés, amelynek célja a társadalmi-zöld-technológiai átmenet elősegítése a Duna makrorégióban a használaton kívüli ipari területek revitalizációja révén.
A RIS4Danu olyan összehangolt intézkedéseket valósít meg 24 hónap alatt, melyek segítségével stratégiai üzletfejlesztési tervek kerülnek kidolgozásra összesen 21, használaton kívüli ipari terület újranyitásához a Duna makrorégióban, a Fekete-erdőtől a Fekete-tengerig terjedő területen.
A projektben Hajdú-Bihar Vármegye Önkormányzata társult partnerként, önálló költségvetés nélkül vesz részt.
Partnerség
Konzorciumi partnerek:
- ecoplus (Alsó-Ausztria, fejlesztési ügynökség)
- Bécsi Egyetem
- VDI/VDE/IT (Németország, innovációs cég)
- Anteja (Szlovénia)
- BAKS3 (Svájc, független kutatóintézet)
Társult partnerek:
- GIS Transfer Center Alapítvány (Bulgária)
- Smart Expo Ltd. (Horvátország)
- Czech Invest (Cseh Köztársaság)
- IHK Schwarzwald-Baar-Heuberg (Németország)
- Hajdú-Bihar Vármegye Önkormányzata (Magyarország)
- Intersection / Tudományos és Technológiai Park Čačak (Szerbia)
- Moinesti önkormányzata / Slanic város Moldova (Románia)
- Podravje – Maribor Regionális Fejlesztési Ügynökség (Szlovénia)
- Besztercebányai Önkormányzati Régió Regionális Hivatala (Szlovákia)
- Podravje régió (Szlovénia)
Célkitűzés és tevékenységek
A RIS4Danu projekt középpontjában az a cél áll, hogy a Duna menti régiókban a zöld/digitális és inkluzív átmenetet szolgáló, helyalapú innováció támogatása érdekében bizonyítékokon alapuló intelligens szakosodási (S3) megközelítést alkalmazzon. Ennek során az intelligens szakosodást olyan társadalmi-ökológiai kihívásokkal kombinálják, mint az éghajlatváltozás, a környezetvédelmi kérdések és a növekvő társadalmi és területi egyenlőtlenségek.
A projekt alapja az a gondolat, hogy a régi ipari területek újranyitása megmutatja a hátrányos helyzetű dunai régiók átmenetének, rugalmasságának kialakítására vonatkozó potenciált. Ezek a telephelyek innovációs horgonyként szolgálhatnak, és az egész régió számára lehetőségeket teremthetnek arra, hogy megerősítsék a helyspecifikus ökológiai, társadalmi és gazdasági kihívásokra innovatív megoldások kidolgozására irányuló képességüket. A projekttevékenységek közé tartozik a régiók közötti szakértői tapasztalatcsere és a Duna menti tudástranszfer.
Cél a meglévő intelligens szakosodás (S3) módszertanának továbbfejlesztése a fenntartható intelligens szakosodás irányába, a “zöld szerkezeti változás” elősegítése érdekében.
A munka során a hangsúlyt a digitális iparágak növekedésére és a hagyományos iparágak átalakítására, valamint a fenntartható és inkluzív növekedési szempontok integrálására helyezik.
A projekt eredményeként kézzelfogható szakpolitikai ajánlások kerülnek megfogalmazásra. A hangsúlyt az innovációs akadályok azonosítására és a más európai, nemzeti és/vagy regionális K+I finanszírozási programokkal való szinergiák megteremtésére helyezi.
Hajdú-Bihar Vármegye Önkormányzata projektben vállalt feladatai a következők:
- A releváns ipari területek azonosításának megkönnyítése a szerkezetileg gyenge régiókban vagy a COVID-19 által leginkább sújtott régiókban
- A kiválasztott ipari telephelyekhez való hozzáférés, kapcsolattartás biztosítása
- A vonatkozó stratégiai dokumentumok és elemzések előkészítése, szakmai megbeszélések
- Interjúpartnerek biztosítása, interjúk előkészítése
- Az érintett érdekelt felek azonosítása és a regionális S4 érdekelt felek műhelybeszélgetéseinek elősegítése, azok előkészítésében való közreműködés
- Részvétel a Duna makrorégióban az egymástól való transznacionális tanulási tevékenységekben, projekt rendezvényeken
Hajdú-Bihar megyében 3 mintaterület került kiválasztásra, melyek tulajdonosaival, képviselőivel sikeres együttműködés segítette a zöld átmenetet a gyakorlatban is segítő, specifikus üzletfejlesztési tervek, javaslatok kidolgozását.