Szándéknyilatkozat a Debreceni Agglomerációs Fejlesztési Tanács létrehozásáért
Húsz Hajdú-Bihar megyei és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei település Debrecen vezetésével létrehozta a Debreceni Agglomerációs Fejlesztési Tanácsot. Az országban egyedülálló testület hangolja össze az együttműködésben részt vevő települések gazdasági, oktatási, kulturális és turisztikai fejlesztéseit. Az érintett települések polgármesterei, valamint a térség országgyűlési képviselői közös szándéknyilatkozatot fogadtak el a testület megalakítására szerdán Debrecenben.
Csaknem 600 milliárd forint befektetés és több mint 6 ezer új munkahely létrejöttét jelentették be Debrecenben 2014 és 2018 között. A gazdasági fejlődés nem csak Debrecen, hanem az agglomerációjába tartozó települések számára is lehetőséget teremthet az előre lépésre. Ehhez szükséges összehangolni a térség településeinek fejlesztési elképzeléseit.
A hatékony együttműködés érdekében kezdeményezte a Debreceni Agglomerációs Fejlesztési Tanács létrejöttét Papp László, Debrecen polgármestere. A testület lehetőséget nyújt a résztvevőknek arra, hogy kialakuljon egy minden résztvevő számára előnyökkel járó együttműködés a településfejlesztés, a gazdaságfejlesztés, az oktatás, a kultúra és a turizmus területén. Debrecen gazdaságfejlesztési szervezetén, az EDC Debrecen Város- és Gazdaságfejlesztési Központon keresztül kész megosztani tapasztalatait az együttműködésben résztvevőkkel.
A Debreceni Agglomerációs Fejlesztési Tanácsban a térség meghatározó településeinek polgármesterei, országgyűlési képviselői, valamint a Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat vezetői vitathatják meg, hogy milyen eszközökkel és szerepvállalással képesek elérni céljaikat.
A tanácskozáson Debrecen Megyei Jogú Város vezetése mellett a térség 20 településének polgármesterei, 7 országgyűlési képviselője, valamint a Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat elnöke szándéknyilatkozatot fogadott el teljes egyetértésben a Debreceni Agglomerációs Fejlesztési Tanács létrehozására.
Debrecen mellett a következő települések vesznek részt az együttműködésben (ABC-sorrendben):
1. Balkány
2. Balmazújváros
3. Berettyóújfalu
4. Bocskaikert
5. Derecske
6. Ebes
7. Hajdúböszörmény
8. Hajdúhadház
9. Hajdúnánás
10. Hajdúsámson
11. Hortobágy
12. Mikepércs
13. Nagykálló
14. Nyírábrány
15. Nyíradony
16. Nyírbogát
17. Püspökladány
18. Téglás
19. Újfehértó
20. Vámospércs
Résztvevő országgyűlési képviselők:
Kósa Lajos, Pósán László, Tasó László, Bodó Sándor, Vitányi István, Tiba István, Simon Miklós.