A DelFin projekt támogatja Közép-Európa vidéki régióiban a társadalmi vállalkozásokat
A magyarországi Hajdú-Bihar, a németországi Saalekreis, horvátországi Duga Resa, valamint az olaszországi Piedmont régióinak a szakemberei közösen dolgoznak a társadalmi vállalkozások állami támogatási és finanszírozási modelljeinek fejlesztésén, jelentették be a németországi Magdeburgban szerdán.
Magdeburgban rendezték meg az Interreg Central Europe DelFin projektjének első összejövetelét, amelyen Magyarországról partnerként az IFKA Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft. és a Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat képviselői vettek részt. A szakmai találkozó házigazdája a projekt vezető partnere, a Szász-Anhalt Fejlesztési Bank (Investitionsbank Sachsen-Anhalt) volt. A projekt kiemelt célja, hogy a vidéki régiókban népszerűsítse a társadalmi vállalkozási működésformát, fejlesztve ezáltal a gazdasági és társadalmi innovációt.
A projekt elsődleges célkitűzése kezelni azt, hogy Európa vidéki régióinak olyan komoly társadalmi kihívásokkal kell szembenézniük, mint az értelmiségi munkaerő hiánya és/vagy elvándorlása, a munkanélküliség és a társadalom elöregedése. “Ez a projekt különböző országokból hív össze partnereket, hogy a társadalmi újítások segítségével küzdjenek meg a közép-európai vidéki régiók gazdasági kihívásaival és támogassák a társadalmi vállalkozói szellemiséget”, mondta Claudia Zott, a Szász-Anhalt Fejlesztési Bank DelFin projekt menedzsere.
A most induló és 2021. március 30-ig tartó projekt finanszírozására 1,9 millió Eurós (mintegy 620 millió forintos) keretösszeget biztosít az Interreg Central Europe az Európai Regionális Fejlesztési Alap részeként.
Van már jó, pozitív és sikeres példa hazánkban is, például a Balmaz Tésztagyártó Szociális Szövetkezet esetében. Balmazújvároson 2014/2015-ben betanított száraztészta készítő tanfolyam indult 20 fő álláskereső bevonásával. A tanfolyam sikeres elvégzését és megfelelő helyszín kiválasztását követően a száraztészta készítő csoport 2015/2016-ban elkezdte a munkát. Sikertörténetük és fejlődésük azóta is töretlen. Naponta akár 300 kilogramm száraztésztát készítenek, amelyet már országos szinten viszonteladók is értékesítenek.
A projekt keretében a partnerek szemináriumokat szerveznek elsődlegesen az önkormányzatok és a pénzügyi szervezetek számára, hogy ezek segítségével is megosszák és bővítsék az ismereteket. A vidéki társadalmi vállalkozások számára kidolgoznak és összeállítanak egy a jó gyakorlatokat bemutató eszköztárat, és olyan akcióterveket, amelyek biztosítják a projektek eredményeinek fenntarthatóságát és kiterjesztését.
További információ:
Karácsonyi Judit, projektmenedzser
judit.karacsonyi@hbmo.hu