Fontos fejlesztések valósultak meg a Keleti-főcsatornán
A felújítás a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program által jött létre, hárommilliárd forintból.
A Keleti-főcsatorna a Tiszántúl, az ország egyik legaszályosabb területének vízgazdálkodási gondjai enyhítésére létrehozott Tisza-Körös-völgyi Együttműködő Vízgazdálkodási Rendszer része. A főcsatorna 200 ezer hektár föld öntözését, valamint több mint 9 ezer hektár tógazdaság és vizes élőhely létesítését teszi lehetővé, mindemellett kiemelt fontosságú ivóvízbázis.
A több mint hatvan éves üzemelés következtében azonban felújításra szorult. A Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság az Országos Vízügyi Főigazgatóság konzorciumi partnereként sikeresen pályázott az üzemeltetésébe tartozó Keleti-főcsatorna felújítására. A munkálatok során megtörtént:
– A Keleti-főcsatorna torkolati szakaszának a kotrása
– Hordalék és uszadékterelő építése a Keleti-főcsatorna tiszai torkolatánál
– A Tiszavasvári beeresztőzsilip rekonstrukciója
– Balmazújvárosi bukó gépészeti felújítása
– Új duzzasztó műtárgy építése Hajdúszoboszlónál
– Új vízleadó zsilip építése Bakonszegnél
– K-VII–Kösely vízleadó útvonal rekonstrukciója.
A „Komplex Tisza-tó Projekt” II. ütemének záró rendezvényét szeptember 12-én, Bakonszegen tartották, ahol Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetője mutatta be a beruházást. Dr. Vitányi István országgyűlési képviselő, Pajna Zoltán, a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés elnöke, Szólláth Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei szervezetének elnöke és Gara Péter, Bakonszeg polgármesterének köszöntője után pedig Kocsi Mihály, a kivitelező KÖTIVIÉP’B Kft. ügyvezető igazgatója ünnepélyesen is átadta a projektet Bara Sándornak, a TIVIZIG igazgatójának.