A nyílt láng használata okozta a legtöbb tüzet megyénkben is
Megtartotta a 2019. év értékelését a Hajdú-Bihar Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság.
A Vármegyeháza Árpád termében, február 17-én tartott rendezvényt Kovács Ferenc igazgató, tű. dandártábornok nyitotta meg, aki beszédében elmondta: a beavatkozások számában 31 százalékos növekedés figyelhető meg a korábbi évhez képest. Hozzátette: a tűzesetek számát a műszaki mentések jelentősen meghaladták. A tűzvizsgálatok eredményeit ismertetve pedig elmondta, hogy az országos statisztikai adatokhoz hasonlóan Hajdú-Bihar megyében is a nyílt láng használata okozta a legtöbb tüzet, ugyanakkor pozitív eredmények születtek az ár- és belvíz védekezés területén, ami az önkéntes szervezetek és mentőcsoportok munkáját is tükrözi. A dandártábornok az iparbiztonsági tevékenységgel összefüggésben kiemelte a püspökladányi gázbefogadó állomás közelében keletkezett gázvezeték-hasadást, amely a 2019-es év legnagyobb beavatkozása volt.
Az értekezleten Tasi Sándor, a Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat alelnöke is részt vett. A hivatal szorosan együttműködik a szervezettel és fontosnak tartotta, hogy bekapcsolódjon a határon átnyúló fejlesztések tervezésébe, közvetítsen, segítséget nyújtson azok megvalósításában. A határon átnyúló Interreg V-A Románia-Magyarország Programban sikeresen pályázott együtt a Hajdú-Bihar Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság és a Bihor megyei „SARTISS- Különleges helyzetek esetén segítséget nyújtó egyesület”. Az INTERREG ROHU 84 pályázat keretében az igazgatóság a hajdúszoboszlói bázisán egy oktató- és kiképző épületet épít fel, ahol a két határ menti megye hivatásos és önkéntes tűzoltói, valamint a katasztrófák elleni védekezésben érintett szervezetek felkészülnek a különböző katasztrófahelyzetek szakszerű felszámolására. A román társszerv a képzésekhez használatos tűz és vegyi szimulációs konténerek beszerzését tűzte ki célul. A 1.207.339 Euró összköltségű beruházás várhatóan idén márciusban fejeződik be.
A korábbi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy leggyakrabban a szélsőséges időjárási és éghajlati jelenségek, az aszályok, heves esőzések, illetve a szélviharok teszik szükségessé a szorosabb együttműködést, mivel az extrém időjárási jelenségek egyre több és komplexebb feladatokat adnak a katasztrófák kezelésén dolgozók számára. Ezek mellett az elmúlt években néhány Hajdú-Bihar megyében bekövetkezett közúti baleset is indokolta az együttes munkát. Kiemelt feladat még a határ menti és a határon átnyúló tűzesetek, valamint a szabadterületeken bekövetkező nagy kiterjedésű vegetációs tüzek megelőzése és felszámolása.