Közművelődési konferenciát tartottak Hajdúsámsonban
A szakmai napot a Nemzeti Művelődési Intézet Hajdú-Bihar Vármegyei Igazgatósága szervezte.
A március 7-i eseményen népművészeti egyesületek, közművelődési szakemberek, közösségi színterek munkatársai, valamint szakkörvezetők vettek részt. A rendezvényre a vármegye önkormányzata is meghívást kapott; a szervezet identitást erősítő programjainak eddigi eredményeit és idei terveit Pajna Zoltán elnök mutatta be a jelenlévőknek. Elmondta, hogy „A hajdú hagyományok nyomában” elnevezésű program keretében több esemény is megvalósult. Például:
- a hajdú-bihari lakcímkártyával rendelkezők ingyen vehettek részt az Agóra Tudományos Élményközpont programjain és erre még mindig van lehetőség,
- településekre kihelyezett ingyenes színházi programok valósultak/valósulnak meg,
- a Youtube-on található Hajdú-Bihar Vármegyei Videótárba több mint 50 kisfilmet is készített a szervezet,
- elkészíttette a vármegye önkormányzata a Bocskai-szablya hiteles másolatát és a Hajdú-Bihar Vármegye Puzzle-t is, melyeket a közreműködő szervezetek, valamint a vármegyei települések kaptak/kapnak meg identitáserősítés céljából,
- interaktív vándorkiállítás valósult meg, mely lenyűgöző fotók által mutatja be a hortobágyi pásztoréletet és a csillagoségbolt-parkokat,
- készültek egyházi kiadványok, valamint elkészült a Hajdú-Bihar Megye Legendáriuma c. könyv,
- 13 helyszínen valósultak meg színes programelemekkel tarkított egész napos rendezvények, a programsorozat idén is folytatódik.
„A hajdú hagyományok nyomában” program idei terveivel kapcsolatban említette egyebek mellett az épületfestést, a vármegyei identitást erősítő táborokat, interaktív előadásokat, szórakoztató esteket, hortobágyi kiadvány létrehozását, ügyességi sportvetélkedőket, népmesei programokat, valamint fotópályázatot is.
Pajna Zoltán elmondta, hogy a vármegye önkormányzatának van egy másik projektje is „Együtt, közösségben Hajdú-Biharban” címmel, ennek keretében is számos program valósul meg 2023-ban (pl.alkotótáborok, vándorkiállítás, rajzpályázat, kiadványkészítés és emlékérmék készítése).
A konferencián mások mellett Kolozsvári István, a Népművészeti Egyesületek Szövetsége, Bihari Népművészeti Egyesület elnöke is tartott előadást; a 2020-ban indított, interaktív online „aSzakkör” program tanulságait és feladatait mutatta be. Hubert Erzsébet, a Debreceni és Hajdú-Bihar Megyei Népművészeti Egyesület elnöke a szervezet mentor programját ismertette, Angyal László, a NMI vármegyei igazgatója az igazgatóság közösségépítő stratégiájáról tartott előadást, majd Dobosné Hajdu Anikó, szakkörvezető is elmondta gondolatait.