Konzorciumi összefogással erősítik a közösségeket Hajdú-Biharban
A TOP Plusz program keretében indult együttműködés célja, hogy célzott fejlesztésekkel javuljon a hátrányos helyzetűek társadalmi esélyegyenlősége.
2025. június 5-én ünnepélyes keretek között indult el a TOP_PLUSZ-3.1.3-23-HB2-2023-00001 azonosítószámú, „Humán fejlesztések Hajdú-Bihar vármegyében” című projekt, amelynek célja, hogy hosszú távon is megerősítse a helyi közösségek kohézióját, fejlessze a humán közszolgáltatásokat, és elősegítse a társadalmi esélyegyenlőség érvényesülését a vármegyében.
A projekt a vármegyei önkormányzat koordinációjával valósul meg, és a humán szakterületek szereplőinek együttműködésére épít. Kiemelt figyelmet kap a köznevelési, szociális és egészségügyi ágazatok fejlesztése, a szakemberek kompetenciafejlesztése, valamint a hátrányos helyzetű csoportok társadalmi integrációjának elősegítése.
A megnyitó rendezvényre a Hajdú-Bihar Vármegyei Önkormányzat szervezésében került sor a Vármegyeháza Árpád termében. A jelenlévő szakmai partnerek részvételével megtartott eseményen köszöntőt mondott Pajna Zoltán, a vármegyei közgyűlés elnöke, valamint Hajnal Gabriella, a Klebelsberg Központ elnöke.
A tájékoztatón felszólaltak:
- Korbeák György, a Hajdú-Bihar Vármegyei Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. ügyvezetője,
- Majosi Pálma, a Berettyóújfalui Tankerületi Központ igazgatója,
- Türk László, a Debreceni Tankerületi Központ igazgatója,
- Tóth Lajos Árpád, a Hajdúböszörményi Tankerületi Központ igazgatója, valamint
- Juhász Márton, a Magyar Református Szeretetszolgálat Alapítvány ügyvezető igazgatója.
A „Humán fejlesztések Hajdú-Bihar vármegyében” című projekt közvetlen célcsoportját a gyermekek, az idősek, a nők, a fogyatékkal élők és a mélyszegénységben élők, romák A projekt keretében tervezett tevékenységek többek között:
- Vármegyei identitást erősítő rendezvénysorozatok;
- Ismeretterjesztő, szemléletformáló előadások szervezése;
- Színházi előadások szervezése;
- Tematikus programsorozatok;
- Térségfejlesztési együttműködések és Felzárkózási Fórum és munkacsoportjainak, valamint projekt munkacsoport működtetése;
- Tematizált egészségfejlesztő és egészségtudatosságot erősítő programok, valamint helyben elérhető szolgáltatások megvalósítása keretében egészségügyi szűrések, prevenciós előadások, közösség egészségnevelését célzó alkalmak lebonyolítása;
- Óvodai mozgásfejlesztés;
- Egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés javítása – gyógytornászi szolgáltatás elérhetősége és fejlesztése;
- Bűnmegelőzést és közbiztonság javítását segítő programok megvalósítása;
- Kerékpáros közlekedést népszerűsítő és közlekedésbiztonsági célú szemléletformáló tevékenységek.
A projekt révén javulnak a vármegyei hátrányos helyzetű célcsoportok és vármegye egészének szolgáltatásokhoz való hozzáférése, továbbá a közösségek identitásának további erősödése, a társadalmi integráció, valamint a felzárkózáspolitikai együttműködések erősödése is megvalósul.









