Partnerség az önkormányzatok fejlődéséért
A partnerség kiterjed a vármegyei és települési önkormányzatok működésének kutatása és innovatív fejlesztése mellett az oktatásra is.
A hazai stratégiai jelentőségű vidéki erőforrások okszerű és fenntartható gazdálkodása, a település- és vidékfejlesztés, közösség- valamint gazdaságfejlesztés céljából írt alá stratégiai megállapodást a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kara, valamint a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége.
“A Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar három éve döntött új képzés létrehozásáról, azzal a céllal, hogy hozzásegítsük a vidéki településeket a fenntartható fejlődés és az eredményes gazdálkodás megvalósításához. Két éve kötöttünk megállapodást a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségével és elindítottuk hiánypótló Települési önkormányzati vezetőképző szakirányú továbbképzési szakunkat. Az eddigi pozitív visszajelzésekre is alapozva, a pilot évek után úgy gondoljuk, hogy a most aláírt megállapodással a DE ebben a harmadik missziós tevékenységében egy új szintre lép” – mondta a megállapodás aláírásakor Bács Zoltán, a Debreceni Egyetem kancellárja.

A Debreceni Egyetem (DE) Gazdaságtudományi Karán nagy hagyományai vannak a regionális kutatásoknak, melyeket nemzetközi és országos szinten is vizsgálunk, ezeket a tudományos kutatási eredményeket is folyamatosan építik be a kar oktatói és kutatói az oktatási anyagokba.
“A megállapodás révén még hatékonyabb kutatásokat tudunk végezni. A vármegyei önkormányzatok gazdasági helyzete, a kulturális- és turisztikai vonzerő, a jövőbeli lehetőségek kapcsán is, még több rendelkezésre álló adat elérésére lesz lehetősége kutatóinknak. A Debreceni Egyetem és így a Gazdaságtudományi Kar oktatási tevékenysége, képzési kínálata ma már több vármegyében van jelen, átlépi a régió határait. A Települési önkormányzati vezetőképző szakirányú továbbképzési szakunk nem csak a kistelepülések, de a vármegyei önkormányzatok vezetőinek, képviselőinek nyújt komplex szakmai ismereteket, fejleszti kompetenciáikat” – fejtette ki Fenyves Veronika, a Gazdaságtudományi Kar dékánja.

A kari vezető szerint: képzésünk segítségével a települési vezetők nagyobb hatékonysággal tudnak bekapcsolódni azokba az értékteremtő tevékenységekbe is, amelyek a vármegyék szintjén zajlanak. Az önkormányzati vezetők így hatékonyabban tudnak hozzájárulni településük, vármegyéjük fejlődéséhez.
“A Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége koordinálja a Települési és Területi Operatív Programot. Az legutóbbi ciklusban több mint tízezer projektet vittünk végig és ezerhatszáz milliárd forint értékben valósultak meg fejlesztések. Ezen programok az önkormányzatok hatékony együttműködésével valósulhattak meg. Jelenleg folyik a 2021-2027-es TOP Plusz végrehajtása, és már most elkezdődik a 2028 utáni tervezési időszak. Az együttműködés keretében hatékonyan tudjuk segíteni településeinket, hogy optimálisan használják fel a hazai és európai uniós forrásokat” – jelentette ki Pajna Zoltán, a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke.

A stratégiai megállapodás aláírása alkalmával elhangzott: a partnerség új lendületet adhat, és hasznos jógyakorlatokkal gazdagítja a Gazdaságtudományi Kar 2023. szeptemberében indított Települési önkormányzati vezetőképző szakirányú továbbképzési szakot.
“A Debreceni Egyetem felelőssége az ország és a régió gazdasági- társadalmi fejlődésének támogatása. A két éve meghirdetett, három féléves képzésünk tematikájában többek között szerepel a komplex település- és vidékfejlesztés, a jogi és közigazgatási ismeretek, az önkormányzati számvitel, a településgazdálkodás, a környezet-, víz- és hulladékgazdálkodás, a vagyongazdálkodás, a településfejlesztési projektek menedzsmentje is. A végzett első évfolyam visszajelzései alapján elmondható, hogy képzésben résztvevő település vezetői nemcsak hasznos ismeretekkel gazdagodtak, de szakmai partnerségek alakulta ki. Ezért is hiszünk a MÖOSZ-vel kötött megállapodás révén a képzés továbbfejlesztésében” – fejtette ki Szűcs István, a Gazdaságtudományi Kar Ökonómiai Intézet igazgatója.

A stratégia megállapodás keretében a gyakorlati képzések és közös szakmai tanulmányutak szervezése mellett a vármegyei önkormányzatok támogatják a Gazdaságtudományi Kar hallgatóinak kutatási tevékenységét és szakmai, gyakorlati helyeket biztosítanak számukra.

