Az írországi Kilkenny adott otthont az EXPRESS projekt novemberi tanulmányútjának
Az EXPRESS projekt soron következő nemzetközi tanulmányútja 2023. november 21-23. között került megrendezésre az ír partner (South East Energy Agency) szervezésében, Kilkenny városában.
Hajdú-Bihar vármegyét az önkormányzat munkatársa, illetve a Debreceni Egyetem Műszaki Karának szakembere képviselte.
A program egy panelbeszélgetéssel indult, melynek keretében a partnerek Délkelet-Írország helyi hatóságaival tartottak szakmai megbeszélést. Ezt követte a régiókban rejlő megújuló energia potenciált bemutató SWOT-elemzés ismertetése.
A szakmai előadások Justin Rutherford prezentációjával kezdődött a kis szélerőműparkok fejlesztéséről, így elsőként a Ballincurry Szélerőmű Farmot ismerhették meg a résztvevők. A szélerőmű farm Írország déli felének közepén fekszik. A Ballincurry Szélerőmű Farm nem közösségi szélerőmű, ugyanakkor egy közösségben fejlesztik. A 4,6 MW összteljesítményű szélfarm két, 125 méter magas, Enercon E92 típusú turbinából áll. A területen az átlagos szélsebesség 8,2 m/s, a rendszer éves kapacitása 40%. Az exportra termelt villamos energia mennyisége 17 GWh/év. A rendszer a hálózaton egy meglévő ESBN Glengoole 38kV-os alállomáshoz (2 x 5MVA) csatlakozik.
A projekt megvalósítása 2009-ben indult, majd végül 2019-ben csatlakozott a hálózathoz. 2014 végétől zajlottak a megbeszélések a helyi szolgáltatóval, az Electricity Supply Board Network-kel.
Ezt követően Michael Murphy az Ormonde Organics képvieletében mutatta be a biogázzal kapcsolatos nehézségeket.
Az Ormonde Organics biogáz erőmű az Írországban működő 15 biogáz erőmű közül a legnagyobb. Egy integrált anaerob lebontó (AD) és komposztáló létesítmény Portlawban, Waterford megyében található. A szerves hulladékokból zöld energiát (biogáz, biometán, villamos energia, hő) és tápanyagokban gazdag talajjavító termékeket állítanak elő. Az anaerob lebontás egy természetes folyamat, amelyben a mikroorganizmusok oxigén hiányában lebontják a szerves anyagokat, biogázt és emésztőgőzt termelve.
Az Ormonde Organics biogázüzem annyi biogázt termel, ami biztosítja 8000 épület áramellátását évente, ami a 26.000 lakosú Kilkenny város összes épületének 80%-a. Továbbá 3000 épület fűtéséhez elegendő hőenergiát állít elő. Az üzem működésével 58.000 tonnával kevesebb CO2 kerül a légkörbe.
További jótékony hatása a vegyszeres műtrágyák helyettesítése a végtermékként keletkező emésztőanyagok és komposzt használatával.
A gázmotorok által termelt villamos energia az országos villamosenergia hálózatba kerül betáplálásra. A termelődő hő egy részét az üzem használja fel az iparihő igényének kielégítésére, valamint álózaton kívüli megújuló gázt kínál a helyi fogyasztók számára.
Az Ormonde Organics részt vett a RegEnergy projektben, amelyet az Interreg North-West Europe támogatott. A Délkeleti Energiaügynökséggel együttműködve dolgozott a projektben.
Emellett új, hálózaton kívüli üzleti modellt dolgozott ki a biometánra vonatkozóan. Az energiaszükségletük szén-dioxid-mentesítésére törekvő fogyasztók számára megújuló biometánhoz való hozzáférést biztosítják.
A jó gyakorlatok bemutatását követően a résztvevő szakemberek tervezési innovációs gyakorlaton vettek részt, majd a University College Cork szakemberének előadása hangzott el a közösségi szélerőművekről.
A projekt keretében a következő tanulmányút a francia partner szervezésében, Párizsban valósul meg 2024 tavaszán.