Nemzetközi példatár
Jó gyakorlatok, sikeres megoldások
Általános iskolai elektromos és elektronikai hulladékgyűjtési verseny
A verseny fő célja, hogy az általános iskolák közötti versenyen keresztül játékos formában megismertesse és népszerűsítse a gyerekekkel az elektronikai hulladékok szelektív gyűjtését azáltal, hogy az összegyűjtött elektronikai hulladék mennyiségéért ösztönző támogatást és egyéb értékes nyereményeket osztanak ki.
A környezettudatosságot prioritásként kezelő versenyben részt vevő iskoláknak köszönhetően közel tíz tonna elektronikai hulladékot sikerült szakszerűen és környezetbarát módon újrahasznosítani, és a jogosult iskolák jelentős pénzjutalmat kaptak ösztönző támogatásként.
2022-ben az AKSD figyelemfelkeltő E+E hulladékgyűjtő napokat szervezett, amelyek célja az volt, hogy a diákok aktív résztvevői és motorjai legyenek a versenynek, hogy a helyi közösség, beleértve az iskolát is, összefogjon és minél több használt E+E hulladékot gyűjtsön össze ártalmatlanításra. Az e-hulladékgyűjtési akció során összegyűjtöttek minden olyan hulladék elektronikai berendezést (pl. háztartási gépek, mosógépek, hűtőszekrények, televíziók, monitorok, szórakoztató elektronikai eszközök, elektronikus játékok, barkácsgépek, elektronikus szerszámok stb.), amelyek valaha elektromos áramot használtak.
A résztvevő általános iskolák az AKSD-vel együttműködve megszervezték és lebonyolították a gyűjtést, a gyűjtés végén pedig a vállalat elszállította a hulladékot, szakszerűen kezelte és újrahasznosító üzemekbe szállította. Az E+E Hulladékgyűjtési Akciónapok szponzoraként az NI Hungary Kft. nagy értékű nyereményeket ajánlott fel minden résztvevő intézménynek.
https://www.interregeurope.eu/good-practices/primary-school-electrical-and-electronic-waste-collection-competition
Ökopont, amely a kisebb elektromos és elektronikai hulladékok begyűjtésére szolgál
Az elektromos és elektronikai hulladék számos nyersanyagot – és kritikus nyersanyagokat, például ritkaföldfémeket – tartalmaz, amelyek megfelelő újrahasznosítás esetén visszanyerhetők és új termelési ciklusokba vezethetők vissza.
A legtöbb olasz azonban nincs tisztában azzal, hogy az elektromos és elektronikus berendezések hulladékainak megfelelő ártalmatlanítása milyen környezeti előnyökkel jár. Az Ipsos által az Erion számára végzett kutatás szerint az olaszok 81 százaléka megtart egy elektronikus eszközt anélkül, hogy használná, 61 százalékuk pedig még akkor sem dobja ki, ha elromlott.
Az Eco Pointot az Insorti d’Ungheria sugárúton található egykori újságosbódé helyén helyezték el, és mostantól lehetőség van az olyan kisebb elektromos és elektronikus hulladékok leadására, mint például a táblagépek, PC-k, okostelefonok, izzók, elemek és televíziók. Hatékony szolgáltatást nyújtanak a polgároknak. A szakképzett személyzet segíti az ügyfeleket, miközben felhívja a figyelmet az elektromos és elektronikus berendezések hulladékainak megfelelő gyűjtésére.
https://www.interregeurope.eu/good-practices/eco-point-dedicated-to-the-collection-of-small-raee
WeArEco
Ezt az ingyenes webes alkalmazást a CNREE Egyesület 2023 októberében indította el, hogy fedezze az Ilfov megyei lakosság által előállított elektromos és elektronikus berendezések gyűjtési igényeit. A platform felépítése felhasználóbarát, intuitív a lakosság számára, amely az elektromos és elektronikus berendezések hulladékát újrahasznosításra kívánja irányítani, az európai szabványoknak megfelelően. Tartalmaz egy egyszerű ütemtervet a hulladékok begyűjtésére közvetlenül a kérelmező otthonától és helyétől a térképen a Google Maps geolokációs funkcióján keresztül, amely lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy automatikusan lekérje a címet és a koordinátákat az átvételhez. Miután a helymeghatározás megtörtént, optimalizált útvonalakat is használhat az elektromos és elektronikus berendezések hulladékaihoz való hozzáféréshez, csökkentett CO2-fogyasztással.
A platform rendkívül gyors és könnyen használható, a folyamat mindössze 3 percet vesz igénybe, és mindössze 48 órán belül egy csapat érkezik a helyszínre, hogy felvegye a berendezéseket. Azzal, hogy az alkalmazás segítségével összegyűjtik az elektromos és elektronikus berendezések hulladékát, az emberek pontokat szereznek, és az alkalmazásból különböző, újrahasznosított anyagokból visszanyert termékeket vásárolhatnak – íróeszközkészletet, naplót, audio fejhallgatót, laptop hátizsákot USB töltéssel, szendvicskészítőt stb. Így az elektromos és elektronikus berendezések hulladékainak újrahasznosítása vonzóvá válik.
“A háztartási készülékekre vonatkozó Rabla-program”
A “Rabla háztartási készülékekre vonatkozó program” a használt háztartási készülékek, elektromos és elektronikus berendezések energiahatékonyabbakra való cseréjét célzó nemzeti program. A programot a Környezetvédelmi Alap Igazgatósága (AFM) finanszírozza, amely a román Környezetvédelmi Minisztérium koordinálásával működik. Többéves program, amely 2018 végén indult a “Rabla a járművekért” program (Rabla Classic) sikerét követően, amely hozzájárult a járműpark megújításához. 2022-ben a Környezetvédelmi Alap Igazgatósága (AFM) úgy ítélte meg, hogy szükség van egy öthavonta megjelenő programkiadás végrehajtására. Így a program első kiadására 2022 június-júliusában került sor, míg a második kiadásra 2022 november-decemberében.
Ez a gyakorlat igazi sikernek bizonyult, hiszen jelentős mennyiségű elektronikai és háztartási elektromos hulladékot gyűjtöttek össze. A program célja, hogy ösztönözze a régi, energiafogyasztó háztartási készülékek és elektronikai eszközök új, energiatakarékosabb készülékekre való cseréjét, valamint az üvegházhatású gázok kibocsátásának és az energiafogyasztásnak a csökkentésével javítsa a környezet minőségét. Több száz ron értékű kedvezményt kínálnak bizonyos kategóriájú használt háztartási gépek és elektronikai eszközök visszavételéért cserébe, új, modern, energiatakarékos készülékek vásárlását követően. A gyakorlat fő érdekeltjei a programban részt vevő magánszemélyek az elismert kiskereskedőknél.
https://www.interregeurope.eu/good-practices/the-rabla-programme-for-household-appliances
Navarrában szeretjük az újrahasznosítást!
Navarra 2017-2027-es hulladékgazdálkodási tervének egyik célkitűzése az újrahasznosítás növelése, a háztartási és kereskedelmi hulladék 75%-ának elérése 2027-re. Ehhez a tudatosság kulcsfontosságú elem. Így a “Navarrában szeretjük az újrahasznosítást!” egy olyan tudatosságnövelő kampány, amely az újrahasznosítást hivatott népszerűsíteni a polgárok körében, és amelyet tematikus kampányok alkotnak, többek között az elektromos és elektronikus berendezések hulladékainak újrahasznosításával és a körforgásos gazdasággal kapcsolatos kampányok:
– “Tényleg azt hiszed, hogy ez az én helyem?”
Kampány az elektromos és elektronikus berendezések hulladékainak megfelelő lerakóhelyeiről. 6 videót készítettek különböző elektromos és elektronikus berendezésekről (2 LHA, SHA, TV, IT és lámpa), hangot adva nekik, hogy szomorkodhassanak amiatt, hogy tulajdonosaik rossz helyen hagyták őket. A kampányt a közösségi hálózatokon (YouTube, Twitter, LinkedIn) és a Google hirdetéseken keresztül terjesztették.
– “Navarrában szeretjük a körforgásos gazdaságot!”
Kampány az Ecointegra elektromos és elektronikus berendezések hulladékkezelő üzemének tudatosítására és láthatóvá tételére egy videón keresztül, a társadalmi feladatára is összpontosítva. Az Ecointegra 50%-os társfinanszírozású támogatást kapott az Európai Regionális Fejlesztési Alapból a FEDER 2014-2020 Navarrai Operatív Programon keresztül. A kampányt a közösségi hálózatokon (YouTube, Twitter, LinkedIn) keresztül terjesztették.
A kampányt a Navarrai Hulladékmegelőzési és a körforgásos gazdaság előmozdításáért felelős hivatal (OPREC, spanyol rövidítése szerint) támogatta a navarrai kormány és az integrált hulladékgazdálkodási rendszerek (köztük az elektromos és elektronikus berendezések hulladékaira vonatkozó kollektív kiterjesztett gyártói felelősségvállalási (EPR) rendszerek) közötti megállapodás keretében.
https://www.interregeurope.eu/good-practices/in-navarra-we-love-recycling
REUSE CENTER, a használt berendezések újrafelhasználására vonatkozó eljárások végrehajtása
A szlovén partner (CPU) tevékenységei:
1. Felújítás és javítás: a központ különböző elektronikus eszközök, például számítógépek, telefonok és televíziók felújítására és javítására összpontosít.
2. Minőségi tesztelés: a felújított készülékek minőségi tesztelésen esnek át a működésük biztosítása érdekében.
3. Tudatosság és oktatás: a központ figyelemfelkeltő kampányokat folytat a megfelelő elektronikai hulladékkezelésről és az újrahasználat értékéről.
4. Környezeti rugalmasság: az eszközök újrafelhasználása csökkenti az új termékek iránti igényt, ezáltal csökkenti az erőforrás-fogyasztást, az energiafelhasználást és az új eszközök gyártásával járó CO2-kibocsátást.
5. Társadalmi hatás: hozzájárulás a társadalmi befogadáshoz azáltal, hogy a lakosság szélesebb rétegei számára megfizethető hozzáférést biztosít az eszközökhöz, különösen a kiszolgáltatott csoportok számára.
Fő érdekeltek és kedvezményezettek az elektronikus eszközök gyártói és fogyasztói:
1. Elektronikai berendezéseket gyártó vállalatok: partnerség az elektronikus eszközök ellátásához és újrafelhasználásához hozzájáruló vállalatokkal.
2. Helyi közösségek: együttműködés a helyi közösségekkel a figyelemfelkeltés és a fenntartható e-hulladékkezeléssel kapcsolatos oktatás érdekében.
3. Oktatási intézmények: együttműködés az oktatási intézményekkel az e-hulladékkal és a fenntartható fogyasztással kapcsolatos programok kidolgozása érdekében.
4. Környezetvédelmi szervezetek: partnerség a fenntartható hulladékgazdálkodást és tudatosságot támogató szervezetekkel.
5. Kormányzati hatóságok: együttműködés az elektronikus hulladékgazdálkodást és a fenntartható gyakorlatokat szabályozó és ellenőrző ügynökségekkel és hatóságokkal.
https://www.interregeurope.eu/good-practices/reuse-center-implementation-of-procedures-for-the-reuse-of-used-equipment-doo-sop
PRAKTIK system s.r.o.
Hűtőszekrények, hűtő- és fagyasztóegységek, nagygépek, mint például mosógépek, tűzhelyek, mosogatógépek és mikrohullámú sütők, de olyan kisgépek, mint porszívók, fűnyírók, vízforralók stb. ökológiai feldolgozása és ártalmatlanítása. Ökológiai ártalmatlanítási tanúsítványok kiállítása. A vállalat logisztikai szolgáltatásokat nyújt és a használt hűtőközegek begyűjtését végzi a Cseh Köztársaság egész területén.
– Új lehetőségek keresése és a hulladékanyagok felhasználásának megváltoztatása
– 155 000 tonna hulladék feldolgozása 20 év alatt
– Tizenkét újrahasznosítási technológiát alkalmazó és tanúsított modern berendezés laboratórium
– A lökhárítók újrahasznosítása és hasznosítása belső műanyag alkatrészek
– Kimeneti anyag szállítása az autóipar számára ipar számára
– Műanyag alkatrészek végső tisztítása.
– 45.000 t/év feldolgozott műanyag alkatrész hűtőszekrényekből és járművekből
„Második élet áruház” (Second Life Concept Store)
Javítóállomások, információs pontok, műhelyek kombinációja; főként helyi kezdeményezések, vállalatok és önkormányzati intézmények végzik. Elősegíti a fenntarthatóságot az áruk újrafelhasználásával, a tudatosság növelésével és a körforgásos gazdaság előmozdításával Lipcsében. Mottó: Csökkentés, javítás, újragondolás. A Lipcse központjában lévő bevásárlóközpontban található, a „Fenntartható” szövetségi finanszírozású projekt keretében.
Részvétel az „ELEKTROMOS HULLADÉK” gyűjtési újrahasznosítási rendszerben
Az „ELEKTROMOS HULLADÉK” gyűjtési és kezelési rendszer felelős a hatékony kezelésért, amely kiterjed az elektromos és elektronikus berendezések, elemek és hordozható akkumulátorok gyűjtésére, visszavételére és kezelésére. A rendszer a háztartásokból származó elektromos és elektronikus berendezések hulladékainak gyűjtésére vonatkozik. Az elektromos és elektronikus berendezések hulladékait az ilyen típusú hulladékok gyűjtésére szolgáló speciális konténerek, az úgynevezett „piros konténerek” segítségével gyűjtik.
A lakosok számára könnyen hozzáférhető „piros konténerek” a legfeljebb 50 cm-es kisméretű elektromos hulladékok gyűjtésére szolgálnak. Az elektromos hulladékok „piros konténerekbe” történő elhelyezése a lakosok számára ingyenes. A konténerek kialakítása lehetővé teszi az elektromos hulladék biztonságos gyűjtését, és megakadályozza az illetéktelen gyűjtők általi ürítést. A rendszer fő érdekeltjei és haszonélvezői Gdansk város helyi szintű lakosai.
Az első „vörös konténerek” 2021 januárjában álltak Gdanskban. A feladat megkezdése óta a rendszer nagy érdeklődést váltott ki a város lakosaiból. Ezt igazolta a Gdanskban szétosztott konténerek számának szisztematikus növekedése és a „piros konténerekben” összegyűjtött elektromos hulladék mennyiségének fokozatos növekedése. Eddig 81,94 tonna, illetve 121,05 tonna elektromos hulladékot gyűjtöttek be az „elektromos hulladék” rendszer keretében 2021-ben és 2022-ben. Ez jól szemlélteti az elektromos hulladék mennyiségének évről évre történő növekedését.
Czyste Miasto Gdansk oktatási projekt
Iskolai program a települési hulladékok felelős kezelésével kapcsolatos ökológiai kompetenciák fejlesztésére.
I. SZINT – Az iskola előtti és második osztályos tanulóknak szóló órák előkészített óravázlatokon alapulnak, amelyek részletesen bemutatják és elmagyarázzák a gdański kommunális hulladékgazdálkodási rendszer elveit, valamint megtanítják a hulladékok öt konténerbe történő megfelelő szétválogatását és a veszélyes hulladékok, például az elemek, az elektronikai hulladékok vagy a lejárt szavatosságú gyógyszerek felelős kezelésének elveit.
II. SZINT – Negyedikes és hatodik osztályos tanulóknak szóló órák. Az oktatási tartalom alapját az úgynevezett hulladékpiramis képezi, figyelembe véve a települési hulladékgazdálkodás hierarchiáját. Az órák interaktívak, és a műhelymunkák résztvevői kiállítási elemek segítségével sajátítják el az ismereteket, példákat mutatva a hulladékmegelőzésre, újrahasználatra és javításra.
III. SZINT – Nyolcadik osztályos tanulóknak szóló órák, amelyek a gdański újrahasznosító üzemben zajlanak, és a hulladékválogató és komposztáló rendszerek működésére összpontosítanak. A fő pont az üzem körbejárása, amely bemutatja a hulladékok megfelelő szétválogatásának értelmét és célját, valamint annak hatását a nyersanyagok további fejlődésére és a forgalomba való visszakerülésére. Az órák célja, hogy bemutassák a hulladék útját a háztartási konténertől a hasznosítás helyéig az újrahasznosításban vagy a energetikai hasznosítási folyamatba.
ZEOS, elektromos és elektronikus hulladékok berendezések kezelése, LLC
ZEOS: az E-hulladék, a hulladékelemek kezelésére szolgáló közös rendszer résztvevői nevében a jogi kötelezettségeknek való költséghatékony megfelelést biztosító nonprofit szervezet
Városi Környezetvédelmi Program: meghatározza a környezeti problémákat/kihívásokat és a helyi közösség fenntartható jövőképét, prioritásokat határoz meg azok megoldására, javaslatot tesz a legmegfelelőbb stratégiákra, értékeli azokat pénzügyileg és időben, meghatározza a célok eléréséhez szükséges lépéseket, és rendszert hoz létre a végrehajtás eredményeinek értékelésére.
1. Hatékonyság az elektromos és elektronikus berendezések hulladékainak kezelésében: A ZEOS bemutatja, hogyan lehet az elektromos és elektronikus berendezések hulladékának hatékony kezelését fejlett újrahasznosítási és feldolgozási technológiákkal megvalósítani, csökkentve a környezeti hatást és elősegítve a körforgásos gazdaságot.
2. A jogszabályoknak való megfelelés: A nemzeti és uniós jogszabályokhoz való következetes igazodásuk példaként szolgál a magas környezetvédelmi előírásoknak megfelelő működés biztosításához.
3. Közösségi szerepvállalás és tudatosság: A ZEOS sikeresen folytat oktatási és tudatosságnövelő kampányokat, hangsúlyozva a közösségi szerepvállalás és a lakosság megfelelő hulladékgazdálkodással kapcsolatos oktatásának fontosságát.
Remobil: non-profit projekt a nem kívánt mobiltelefonok begyűjtésére
Minden típusú jogalany számára készült, beleértve a polgárokat is, a Cseh Köztársaság egész területén működik. A fő cél az, hogy megváltoztassa azt a helyzetet, amelyben a telefonok felhalmozódnak a háztartásokban, és így környezeti problémát jelentenek. A mobiltelefonok újrahasznosítása eredményeként ez jelentős vízmegtakarítást, a mérgező hulladékok keletkezésének csökkenését vagy a CO2-egyenértékek termelésének csökkenését jelenti. Minden összegyűjtött mobiltelefonból 10 CZK-t jótékonysági célra adományozunk. A jótékonysági célokra gyűjtött teljes összeg 685 560 CZK. Kampányok is indultak (#GivingMobile2023. A projekthez már több mint 1200 különböző szervezet csatlakozott.
ECOCHEESE project
A Cseh Köztársaságban az első vállalat, amely a Környezetvédelmi Minisztériumtól engedélyt kapott a hulladék akkumulátorok visszavételére vonatkozó megfelelőségi rendszer működtetésére.
Megszervezi az összes hulladékelem begyűjtését, válogatását és későbbi újrahasznosítását. Szolgáltatást nyújt minden olyan gyártónak és importőrnek, aki regisztrált az elhasználódott elektromos készülékek visszavételét és újrahasznosítását biztosító megfelelőségi rendszerben. Az EUCOBAT európai szövetség tagja. Több mint 28 000 gyűjtőpont a Cseh Köztársaság egész területén. Állandó társszervezője az iskolai oktatási programnak, amely támogatja a környezeti nevelést a Cseh Köztársaság óvodáiban, általános és középiskoláiban.
ZaWa háztól-házig W.E.E.E.E. begyűjtés
A ZaWa Ecological Services vállalat Castelmauro és Acquaviva Collecroce településeken aktiválta a házhoz menő W.E.E.E.E.-gyűjtési szolgáltatást. A W.E.E.E.E.-gyűjtést a hulladékgyűjtő vállalat hetente kétszer végzi. Ezzel megkönnyítik és ösztönzik a polgárokat az elektronikai berendezések megfelelő ártalmatlanítására. Ez újítást jelent az ökoszigeten történő átadás klasszikus módjához képest.
Duális képzés: Debreceni Egyetem és a karcagi Elektronikai Hulladékhasznosító Kft. együttműködése
Érintett programok: Debreceni Egyetem Műszaki menedzser duális mesterképzés és a Debreceni Egyetem Környezetmérnöki duális mesterképzés
Az Elektronikai Hulladékhasznosító Kft. fő tevékenysége (székhelye Karcag), az elektronikai hulladékok hasznosítása – veszélyes és nem veszélyes elektronikai hulladékok gyűjtése, kezelése és hasznosítása, a feldolgozás során keletkező frakciók értékesítése. A cég kommunális hulladékgyűjtést is szervez, és több közszolgáltatóval is kapcsolatban áll. Évente közel 11.000 tonna elektronikai hulladékot szállítanak és dolgoznak fel, gépi és kézi feldolgozással. Hűtéses feldolgozási technológiájukkal egyedülállóak az országban.
A siker bizonyítéka/ A tanulás vagy az átvétel lehetősége:
• Diákbér
• Szakmai fejlődés mind a gyakorlatban, mind az elméletben
• Különböző tevékenységi területek megismerése: hulladékgyűjtés, hulladékhasznosítás, betekintés a feldolgozási technológiákba, engedélyezési eljárások, környezetgazdálkodás, műszaki menedzsment
• A diákok megtalálhatják szerepüket a csapatmunkában és az egyéni feladatokban
• Fiatalos környezet, segítőkész személyzet támogatja a folyamatot
• 2 diák/év
Újrafelhasználható technológiák LLC Szlovénia
Innovatív újrafelhasználás: Elkötelezettség az olyan innovatív technológiák iránt, amelyek a meglévő nyersanyagokat új termékekhez használják fel.
Biztonságos és fenntartható termékek: Biztonságos, fenntartható és javítható termékek kifejlesztése, a felhasználók bevonása a környezeti problémák aktív megoldásába.
Hazai termelés: Jelenleg a gyártás szinte teljes egészében helyi, a törekvés a 100%-os hazai gyártás elérésére irányul.
Újrahasznosítási hatékonyság: Hatékony hulladék-újrahasznosítási eljárások, amelyek egyszerűsítik a hulladék nyersanyaggá történő visszaalakítását, minimalizálva a veszélyes vegyi anyagok használatát.
Körforgásos gazdasági értékek: A körforgásos gazdaság értékeinek támogatása, hozzájárulás a közjóhoz az anyagok életciklusának meghosszabbításával, ami jelentős hosszú távú hatással jár.
A tudás megosztása: Az újrafelhasználható technológiák jelentős lehetőségeket kínálnak a tudás terjesztésére és az oktatási tapasztalatok előmozdítására a különböző szervezetek között.
Szakértelem a felújítás terén: Az elektronikus eszközök felújítására és az e-hulladék kezelésére vonatkozó szakértelmük előnyös más vállalkozások, oktatási intézmények és környezetvédelmi csoportok számára.
Előny a közösség számára: A Reusable Technologies szakértelme értékes forrásként szolgálhat más vállalatok, intézmények és szervezetek számára, javítva a hulladékkezeléssel kapcsolatos ismereteiket és gyakorlatukat.
Körforgásos gazdasági modellek: Olyan bevált körforgásos gazdasági modellekkel rendelkeznek, amelyek hatékony stratégiákat mutatnak be az elektronikai hulladék csökkentésére.
Fenntartható gyakorlatok: A fenntarthatósággal kapcsolatos megközelítéseik nemcsak gyakorlatiasak, hanem oktatási eszközként is felhasználhatók a környezettudatosság szélesebb körben történő előmozdítására.
E-hulladékgazdálkodás: A vállalat elektronikus hulladékkezelési módszerei a hulladék minimalizálására és az anyagok újrafelhasználásának maximalizálására irányulnak.
Közösségi hatás: E modellek és gyakorlatok átvételével jelentős pozitív hatás érhető el a környezeti nevelésre és tudatosságra.