Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

A finnországi Kokkola adott otthont a SYSTOUR projekt soron következő partneri rendezvényének

Finn példák segítik a partnerrégiók fejlesztéseit

A SYSTOUR projekt 5. tanulmányútjára 2024. július 9-10. között került sor a finnországi Kokkolában, ahol a vármegye önkormányzatának munkatársaihoz a kutatási szféra képviseletében a Debreceni Egyetem munkatársa is csatlakozott.

A találkozó első napján a finn partner, Közép-Osztrobothnia Regionális Tanács székhelyén találkozott a partnerség. Jyrki Kaiponen megyei elnök elmondta, a régióban tavaly kezdték el a lítiumgyártást, itt található a legnagyobb szervetlen vegyipari ökoszisztéma Észak-Európában. A népesség nagy része 65 éven felüli, illetve Finnország legkisebb önkormányzata is itt található. A Tanács feladatai többek között az érdekérvényesítés, a regionális fejlesztés és területrendezés.

Jaana Ervasi, a projekt finn menedzsere a térség jó gyakorlataival ismertette meg a partnereket, így bemutatásra kerültek a képzési alapú szemináriumok, a kalandbusz, az érdekképviselet és együttműködés összhangja, a tengeri hagyományokat és a part menti turizmust támogató idegenforgalmi stratégia, melynek középpontjában elsősorban a tengeri hagyományok és tengerparti turizmus, a kulturális illetve természeti turizmus áll.

A kihívást többek között az jelenti, hogy mindezeket hogyan kínálhatják csomagban, illetve hogyan lehet áthidalni azt, hogy nincs erre szakosodott szervezetük. Erősségeik és lehetőségeik leginkább abban rejlenek, hogy kis távolságok, sokoldalú természet, elég hely a fenntartható növekedésnek, biztonság és kellemes éghajlat, ismeretlen és még nem felfedezett tájak jellemzik a térséget.
Az előadások után az alapjaiban a 17. századból származó, faházakból álló városrészt, Neristant látogatták meg a résztvevők, majd a múzeumnegyedben folytatták az ismerkedést Kokkolával. Innen a kikötőbe vezetett az út, ahonnan naponta 1 (szombatonként 2) hajó indul a világítótoronyhoz, Tankar szigetére. A sziget bejárása után a nap végén bemutatták, milyen szerepe volt a helyieknek a krími háborúval kapcsolatban, illetve hogy mi történt a Kahakka csatában.

A második nap a Finn Népzenei Intézet munkájának megismerésével folytatódott Kaustinenben, Matti Hakamäki intézetvezető tolmácsolásában.
A Kaustinen népzenei fesztivál segítségével az aktivitást (az előadásba kapcsolódjon be minél több ember, az egyéneken át a családokon át a közösségekig, zenekarokig) kívánják növelni, nem pedig a látogatószámot. Abból indulnak ki, hogy hogyan határozza meg önmagát, identitását a közösség. A középpontban a folytonosság áll, ez az alapja a 2021-ben elnyert szellemi kulturális világörökség címnek is: tanulni, tanítani, bemutatni. A partnerség, a közösség a fontos, nem a hierarchia; minden szintnek megvan a maga feladata, a lakosságtól egészen a döntéshozókig. Tudják, hogy az UNESCO világörökség cím az egész régiónak nagyszerű lehetőség, mindenki a magáénak érzi, de hozzá is tesz lehetőség szerint minden szereplő a gyakorlatban is.

A délután során felkeresett Koirasalmi központ a Salamajärvi Nemzeti Park egyik kedvelt területe, a tóparti pallóutakkal, pihenő-és horgászhelyekkel, szaunával. A Kokkolából induló „kalandbusz” célpontja ez a desztináció.

Az elhangzott előadásokból kiderült, hogy a turisztikai célú horgászatra, halászatra vonatkozóan egyre fontosabbak a terhelés, terhelhetőség megállapítását célzó kutatások.

A soron következő partnertalálkozó házigazdája a francia partner lesz 2024 végén.

hirek_categories: Események, rendezvények hirek_categories: Felhívás hirek_categories: Közérdekű közlemények hirek_categories: Önkormányzat hirek_categories: Választás post_categories: Egyéb kategória
Megosztás: