Gyulafehérváron folytatódott az EXPRESS projekt nemzetközi tapasztalatcseréje
Az EXPRESS projekt jó tapasztalatainak megosztása a román partner szervezésében 2024. szeptember 30. és október 1. között valósult meg Gyulafehérváron.
A rendezvény első napja a város Smart City programjánakbemutatásával indult. A 2016 óta futó projekt tervei szerint a városban 100 okos megoldás kerül bevezetésre. Ennek keretében már elérhető a parkoláshoz szükséges applikáció, különböző e-kormányzati szolgáltatások az ügyintézés megkönnyítése érdekében (például online lehet esküvői időpontot lefoglalni az online wedding app segítségével), egységes és nyitott adatszolgáltatások, közlekedési monitoring rendszer (járműves és gyalogos külön-külön), illetve okos kerékpárok és ezzel egyidejűleg új kerékpáros utak telepítése valósult már meg. A Smart City program egyik fontos feltétele az internetelérés, így a településen belül több WiFi Hotspot-ot fognak létrehozni.
Nem csupán az okos megoldások bevezetése a cél, hanem több természetvédelmi, energetikai és épületfelújítási tevékenység is zajlik, köztük a városkörnyéki erdők megújítása, a Smart Public Lighting (okos közvilágítás) projekt megvalósítása, valamint a rendezvénynek helyet adó Palace of Princess épületegyüttesének restaurációja is.
A településen megvalósuló energetikai beruházások kapcsán elhangzott. hogy Gyulafehérvár teljes energetikai szükséglete 761 GW, amiből maguknak eddig csak 5%-át tudtak kitermelni. Megújulókból fedezni tudnak 67 GW mennyiséget, amiből 3%-ot biomasszával, 3%-ot napenergiával és 94%-ot vízenergiával fedeznek. 2013 óta igyekeznek megoldást találni a geotermális energia hasznosítására is.
A jó gyakorlatok sora az olimpiai úszómedence bemutatásával kezdődött, majd a helyi biogáz üzem működését ismerhették meg a résztvevők. Az üzem a város szennyvizének hasznosításával állít elő biogázt (pl.: biometánt), s azt égetik el egy motor segítségével. Az égetés során termelt energiát a hálózat segítségével a lakókörzetekbe továbbítják.
A helyi idősek otthonában egy igen komplex, több tényezős fűtési mechanizmus került megvalósításra: fotovoltaikus, geotermális és fosszilis energia (földgáz) segítségével 1976 MW (130 MW elektromos és 1776 MW gáz-> fűtés) energiát tudtak biztosítani a komplexumnak.
A helyi jó gyakorlatok bemutatását követően a partnerek ismertették saját megoldásaikat:
- A finnországi megoldások egyrészt fotovoltaikus panelek beépítését, hőszivattyúk vagy biomassza alapú fűtés alkalmazását hangsúlyozták a háztartásokban. A nyári időszakban általában túltermelés keletkezik, így azt a mennyiséget, amire nincs szükségük, exportálják. A téli időszakban ugyanakkor energiahiány lép fel, ezért importra szorulnak. Erre régen Oroszországra számíthattak, de a jelen helyzet miatt már Norvégiától és Svédországtól szerzik be a kellő mennyiséget. Minden energetikai tevékenységük nyomon követhető a FinGrid oldalon, ahol teljeskörű, ingyenesen hozzáférhető adatokat találhatunk teljes Finnország energetikai helyzetéről.
- Az olasz partner részéről egy vízenergetikai beruházás megvalósítása került ismertetésre: https://www.youtube.com/watch?v=VNYrX9vDCAw&ab_channel=Loccioni
- Az ír partner a délkelet-írországi Smart City kezdeményezésekről mutatott be prezentációt. Cork városában a jobb láthatóság és a kedvezőbb energiaigény miatt okos LED lámpákat szereltek be. A nagy légszennyezés miatt úgynevezett „Cork City Trees” építmények került elhelyezésre, amelyek érzékelik és azonnal megkötik a légszennyező anyagokat.
- A vármegye képviseletében a Debreceni Egyetem munkatársai egy biomassza alapú távhőszolgáltatót mutattak be: a kaposvári Zöld Fűtőmű felépítése, egyedülállósága, technikai sokszínűsége, működési mechanikája, alapanyag ellátása, valamint lehetséges alternatív energianövényről és a keletkező hamu felhasználhatósága került ismertetésre. Ezt követte az elektromobilitás témakörét érintő előadás, mely bemutatta a hazánkban is jelenlévő carsharing szolgáltatókat, a megoldás előnyeit és hátrányait.
A konferencia második napjának fókuszában a gyulafehérvári energetikai beruházások bemutatása állt. Elsőként a biogáz kogenerációs erőművet látogatták meg a partnerek a gyulafehérvári szennyvíztisztító telepen, ahol megismerhették a szennyvíz-ülepítés egyes fázisait, a biogáz termelés lépéseit, valamint annak felhasználását egy gázüzemű motor meghajtásával, amely a villamos energiát termeli.
Ezt követően a helyi idősek otthonának bemutatása került sorra, kiemelt tekintettel a megvalósult energetikai beruházásokra és az üzemeltetés kérdéseire.
A helyszíni látogatások sorát a Delphi Electric volt, mely az első NZEB+ magánépület Gyulafehérváron. Ez azt jelenti, hogy az épület úgy lett tervezve, hogy ne legyen hálózatról vételezett energiája, így önfenntartó módon tudjon üzemelni. Ennek megvalósítását fotovoltaikus, hőszivattyús berendezések tették lehetővé, illetve egy olyan légcserélő rendszer, ami 80%-ban segíti a ki- és a beáramló levegő hőjének cseréjét, ezáltal télen sem fogyaszt túl sok energiát a rendszer, hiszen belső hője szinte állandó marad.
A tanulmányutak sora 2025 tavaszán az olaszországi Marche régióban folytatódik.