Healing Places
A projektről
Angol nyelvű honlap: HealingPlaces
A projekt költségvetése: 2.135.724 EUR, melyből a HBMÖ költségvetése 219.250 EUR.
Partnerség
- Központi Bányászati Intézet (PL)
- Dolnoslaskie Régió – Területfejlesztési intézet (PL)
- Felső-Ausztria Üzletfejlesztési Ügynökség (AT)
- BORA 94 Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. (HU)
- Krizevci Város (HR)
- Polo Tecnologico di Pordenone “Andrea Galvani” (IT)
- Novo Mesto Fejlesztési központ (SI)
- Mendel Egyetem (CZ)
- LAMORO Fejlesztési Ügynökség (IT)
Célkitűzések és eredmények
A turisztikai és egészségipari célokat a természeti értékek megőrzésével összehangolva a magyar projektpartnerek két magyarországi megye céljait szolgálták, még a közösségek szélesebb körére is hatást gyakorolva. Borsod-Abaúj-Zemplén és Hajdú-Bihar megye gazdag gyógyfürdő-potenciállal rendelkezik, amelyet számos termálfürdőkomplexum és néhány speciális gyógyfürdő település biztosít; a kutatóintézetek, önkormányzatok, természetvédelmi hatóságok/szervezetek, valamint a gazdasági szereplők és klaszterek együttműködésének intenzívebbé tétele ebben a speciális gyógyfürdő-természet témában kölcsönös előnyt jelenthet, így az együtt gondolkodásnak nem csupán megyei, de remélhetőleg országos és/vagy határokon átnyúló kontextusban is hosszú távú hatása lehet.
Alapvetően a HealingPlaces tevékenységei 3 fő téma köré csoportosulnak: az egyik a környezeti feltérképezéssel és értékeléssel foglalkozik, a második fő téma az újonnan kifejlesztett megoldásokat tesztelő úgynevezett mintaprojekteket öleli fel, míg a harmadik a fenntartható gyógyfürdők közös stratégiájának kidolgozásával foglalkozik.
Közös módszertanok készültek annak feltárására, hogy mi a gyógyfürdők jelentősége az érintett régiókban, milyen környezeti és társadalmi-gazdasági helyzet határozza meg szerepüket, ugyanakkor milyen típusú nyomás fenyegeti a gyógyfürdői értékeket biztosító értékes természeti erőforrásokat?
Ezt a jól strukturált értékelési folyamatot erősítették a GIS-alapú eszközök, amelyek segítik annak láthatóvá tételét, hogy milyen értékkel is rendelkezünk, és mire van szükségünk értékeink védelméhez.
Annak érdekében, hogy ugyanazon kereteket kövessék a partnerek a munka során, rendszeresen képzések zajlottak a készségek és kompetenciák fejlesztése érdekében. És végül, de nem utolsósorban, egy széles körben alkalmazható, könnyen használható számítógépes eszközt fejlesztettek ki a gyógyfürdők további fejlesztésének hatás- és környezeti kapacitásértékelésére.
A fenti tevékenységek eredményeit felhasználva mintapropjektek kerültek megvalósításra, segítve a fenntartható termálvíz-felhasználás gyakorlati vonatkozásait a gyógyfürdőkben, biztosítva a meghatározott erőforrások hatékony és ésszerű felhasználását, az ökoszisztémák védelmét, miközben megvalósulnak a társadalmi és gazdasági funkciók.
Ennek érdekében a partnerrégiók különböző tevékenységeket valósítottak meg, és a szerzett tapasztalatok hasznosításával alapozták meg a fenntartható fürdőgazdálkodás közös stratégiájának megalkotását.
Ez a dokumentum, az integrált stratégia a gyógyfürdők legértékesebb természeti erőforrásainak fenntartható kezeléséhez alapként szolgál majd a partnerrégiók számára saját regionális fenntarthatósági terveik megfogalmazásához, hogy kikövezzék az utat a közép-európai gyógyfürdők és a természet, a gazdaság és közös jövőnk egyensúlyának megteremtése felé.
A projekt támogatásával kialakításra került a Kelet-Magyarországi Zöld Gyógyfürdő Hálózat, melynek tagjai Hajdú-Bihar megyében Debrecen, Hajdúnánás és Hajdúszoboszló, míg Borsod-Abaúj-Zemplén megyében Bogács, Mezőkövesd és Sárospatak.
A gyógyfürdők fenntartható fejlesztéseinek ösztönzésére pedig készült egy tanulmány, amely számos jó és követendő példát, gyakorlatot, megoldást mutat be, helyi, országos, nemzetközi és globális kontextusban (HealingPlaces – Zöld megoldások, jó gyakorlatok).
Publikációk, kiadványok
HealingPlaces záróvideo (angol)
HealingPlaces – magyar mintaprojekt összefoglaló kiadvány (angol)
HealingPlaces – Zöld megoldások
HealingPlaces – Integrált stratégia (angol)
Kelet-magyarországi Zöld Gyógyfürdő Hálózat – Fenntartható Gyógyfürdőfejlesztési Koncepció
Kelet-magyarországi Zöld Gyógyfürdő Hálózat – video 1 (Települések és helyi fejlesztések)
Kelet-magyarországi Zöld Gyógyfürdő Hálózat – video 2 (Gyógyfürdők és jövőképük)
HealingPlaces projekt Youtube csatorna
HealingPlaces – Jó gyakorlatok kézikönyve (angol)
HealingPlaces – Környezeti hatásértékelő eszköz bemutatása (angol)
HealingPlaces – Környezeti hatásértékelő eszköz (angol)
HealingPlaces interaktív térkép (angol)
Nemzeti és regionális szintű összefoglaló a gyógyfürdőket érintő környezeti hatásokról
HealingPlaces Hírlevél 1. szám (angol)