CLUSTERS3
A projektről
Címe: A klaszterpolitikák szerepének növelése az intelligens szakosodás alapú kutatási és innovációs stratégiák (RIS3) sikeres megvalósításáért (Leveraging Cluster Policies for successful implementation of RIS3)
Témája: Innovációt elősegítő intézkedések javítása
Cél: A projekt fő célja a klaszterek, mint a kis- és középvállalkozások (továbbiakban: kkv-k) közötti együttműködés egyik fő motorjainak fejlesztése, teljesítményük fokozása.
Projekt időtartama: 2016. április 1 – 2020. március 31.
Költségvetés: teljes: 1.592.378 EUR, saját: 182.616 EUR
A projekt honlapja: https://projects2014-2020.interregeurope.eu/clusters3/
Partnerség
- SPRI –Versenyképes Átalakulásért Szövetkezet (Baszk Kormányzati Vállalkozásfejlesztési Ügynökség – Vezető Partner) (ES)
- Tecnalia Kutatási & Innovációs Alapítvány (ES)
- Lublini Vajdaság (PL)
- Piemont Régió (IT)
- Lett Köztársaság Gazdasági Minisztériuma (LV)
- Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat (HU)
- Felföldek és Szigetek Vállalkozás (UK)
- Észak-Írországi Befektetés (UK)
- Gazdasági Minisztérium – Észak-Írország (UK)
- TCI Hálózat – A Versenyképességi Intézet (ES)
Célkitűzések és eredmények
A CLUSTERS3 projekt fő célja a klaszterek – mint a kis- és középvállalkozások közötti együttműködés egyik fő motorjainak – fejlesztése, teljesítményük fokozása, a hazai klaszterpolitika erősítése volt, segítve az innovációs kapacitások erősítését, a nemzetköziesítésben rejlő lehetőségek kiaknázását egyaránt, hozzájárulva az innovációs stratégiák megvalósításához.
A projekt partnerintézményei felismerték annak jelentőségét, amit egy megfelelő klaszterpolitikai keretrendszer nyújt a kis- és középvállalkozásokat segítő klaszter szervezetek számára.
A projekt tervezett eredményei a következők voltak:
- az innovációért és versenyképességért felelős regionális szereplők megerősítése,
- a klaszterek, szakpolitikák és projektek hatékonyabb megfeleltetése a regionális innovációs stratégiákkal,
- kkv-k fejlődését hátráltató tényezők kiiktatása, regionális folyamatok és programok klaszterbaráttá tétele.
A célkitűzések elérése sokrétű tevékenységek megvalósításával történt: a megyei szakértői csoport létrehozása, rendszeres szakmai megbeszélései biztosították mind a megyei, mind a releváns hazai szereplők aktív részvételét. A hazai és megyei szintű jó példák, gyakorlatok meghatározása, valamint a partnerek által ismertetett jó gyakorlatok megismerése és potenciális alkalmazása az együttműködés szerves részét képezte; ennek gyakorlati megvalósítását nemzetközi szakmai ülések és tanulmányutak segítették.
A projekt elsődleges eredménye a partneri regionális cselekvési tervek kidolgozása és megvalósítása volt, mely hazai vonatkozásban segítséget kívánt nyújtani a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programon (GINOP) belül a „KKV-k versenyképességének javítása” prioritás sikeres megvalósulásához. Ennek érdekében a GINOP Irányító Hatósággal folyamatos együttműködésben, zajlott a munka. Nagyszerű alkalom nyílt a megye lehetőségeinek külső szemmel történő értékelésére is; ennek keretét a nemzetközi szakértői team közreműködését lehetővé tevő szakértői panel (peer review) biztosította.
Hajdú-Bihar megye számára különös jelentőséggel bírt a projekt, hiszen a cselekvési terv keretében először került kidolgozásra a megye klaszter koncepciója, áttekintve a térségben működő klaszterek, kiemelten menedzsment szervezeteik kapacitásait, terveit, a klaszterek közötti kapcsolatok további erősítését. Elérhetővé vált számos, a klasztermenedzserek munkáját segítő szakmai útmutatás is.
2019-ben zajlott a projekt keretében kidolgozott megyei cselekvési terv megvalósítása, szoros együttműködésben a Pénzügyminisztérium felelős szakembereivel.
2019 márciusában a Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat szervezésében zajlott a projekt soron következő nemzetközi ülése, ahol a résztvevők megvitatták a cselekvési tervek megvalósításának addigi eredményeit.
2019 októberében aktív megyei részvétellel zajlott az Antwerpenben megrendezett záró konferencia, ahol plenáris ülésen mutatták be a megyei eredményeket.
Publikációk, kiadványok
CLUSTERS3 projekt video (angol)
CLUSTERS3 szakértői panel (peer review) Debrecenben – video (angol)
CLUSTERS3 szakértői panel jelentés (angol)
CLUSTERS3 megyei cselekvési terv
CLUSTERS3 Klaszter Koncepció – Hajdú-Bihar megye
CLUSTERS3 SWOT elemzések összefoglaló 1 (angol)
CLUSTERS3 SWOT elemzések összefoglaló jelentés (angol)
CLUSTERS3 szekértői panelek eredményei (angol)
Nemzetközivé válást segítő önellenőrzési lista
Online nyelvtanulási lehetőségek 2018
Hírek – archívum
Elindult a PURE COSMOS és a CLUSTERS3 projekt
Megyei szakértői csoport alakult a hazai klaszterpolitika támogatására
A megyei klaszterszervezetek szakértői ülését tartották a Megyeházán
Első román-magyar klaszterkonferencia Nagyváradon
Nemzetközi klaszterpolitikai ülést rendezett a megyei önkormányzat az innováció erősítéséért